Переливання крові на догоспітальному етапі робити безпечно — ДонорUA 

Переливання крові на догоспітальному етапі робити безпечно — ДонорUA 

Що швидше поранений отримає компоненти крові, то вищими будуть його шанси на одужання та відновлення

13 вересня 2023 року, 15:11

5 вересня Уряд дозволив бойовим медикам робити переливання крові пораненим бійцям на догоспітальному етапі. Хоча це рішення дозволить ефективніше рятувати життя військових, у мережі можна зустріти і його критику. Розповідаємо, наскільки безпечним є переливання крові на догоспітальному етапі, та чому дозвіл на нього є надважливим для української армії.

«Переливання крові на догоспітальному етапі — практика, яку широко застосовують у розвинених країнах. Як і будь-якій маніпуляції, переливанню крові треба вчитись. Українські бойові медики виконують дуже широкий перелік маніпуляцій і рятують тисячі життів, і не варто знецінювати їх, апелюючи до того, що вони прийшли з цивільних професій», — говорить Тетяна Канчура, інструкторка з домедичної допомоги тренінгового центру UniSafe, інструкторка курсу Stop The Bleed Американського коледжу хірургів, лікарка-анестезіологиня Дніпропетровської обласної лікарні ім. І. І. Мечникова та координаторка роботи ДонорUA у південно-східному регіоні України .

60% смертельних поранень на фронті стають такими саме через крововтрату. Що швидше вдається її компенсувати, то більше у бійця шансів не лише вижити, а і зберегти якнайкраще здоров’я. Донедавна в Україні здійснювати переливання крові мали право лише фахівці з медичною освітою, і лише у медичних установах. На евакуацію пораненого бійця до стабпункту чи шпиталю можуть витрачатися години, тоді як для порятунку важлива кожна секунда. Рішення уряду дає бойовим медикам робити переливання крові на догоспітальному етапі, тобто на етапі евакуації або навіть раніше.

«Часом ми маємо дуже довге плече евакуації, а що швидше поранений отримає компоненти крові, то вищими будуть його шанси на одужання та відновлення. Інколи доводиться відкласти евакуацію через ворожі обстріли, і якщо в цей час замість фізрозчину бійцеві вливати компоненти крові, його шанси доїхати до стабпункту значно підвищуються», — коментує Тетяна Канчура.

За її словами, переливання крові поза лікарняними умовами не несе в собі інфекційної небезпеки — поранення як таке вже є фактором зараження, тому бійці отримують антибіотики. Що ж до інфекцій, які можуть передаватися безпосередньо через кров, вона додає:

«Функцію інфекційного контролю виконують установи, які заготовлюють кров. А щоб нівелювати ризик, який виникає під час «серонегативного вікна», коли донор уже інфікований, але тести не можуть цього виявити, слід працювати над розвитком культури донорства і відходити від стихійних донацій».

Нагадаємо, що після контакту з потенційним джерелом інфекцій, які передаються через кров, здавати її можна лише через 6 місяців. Це стосується татуювань, пірсингу, незахищеного сексу, відвідування ендемічних районів, ендоскопічного обстеження, оперативних втручань. Пів року — термін, достатній для того, аби організм донора у разі інфікування виробив антитіла, які виявить тест.

Реєструйтеся на ДонорUA та здавайте кров відповідально. Неважливо, у якому місті ви мешкаєте — кров для потреб фронту заготовлюють по всій Україні, і ваша донація зможе допомогти трьом захисникам чи захисницям вижити та одужати.

ДонорUA — єдина недержавна організація, що у співпраці з Оперативним штабом при МОЗ організовує транспортування крові до фронту. Завдяки тому, що переливання тепер зможуть здійснювати бойові медики на догоспітальному етапі, перевезення крові дозволить рятувати ще більше життів. Кожна доставка може врятувати понад 1500 поранених військових і цивільних — на місяць ми організовуємо 4-5 таких поїздок. Підтримайте перевезення крові фінансово: одна доставка наразі коштує 50 000 грн, а ваші 25 грн забезпечують кілометр шляху. Дякуємо всім, хто донатить кров або кошти — будь-яка участь і підтримка важливі!

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Хочеш бути в курсі всіх подій?

В каналі ми публікуємо цікаві факти, дописи, анонси, що пов'язані з донорством крові, сучасними трендами в медицині та використанню інформаційних технологій.