Команда ДонорUA нещодавно отримала питання від зареєстрованого на платформі про те, чи необхідний для проведення донації документ, що підтверджує місце проживання. У своїй статті хочемо розкрити повністю це питання. Якщо у вас у медичні працівники запитають про нього, то завжди передбачений лише один план дій. Детальніше – у статті.
Чи потрібен документ про прописку, щоби здати кров?
Інститут прописки існував лише за СРСР. 14 листопада 2001 року Конституційний Суд України визнав інститут прописки неконституційним. Відповідний Закон України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні був прийнятий лише в 2003 році. Тоді була введена реєстрація за місцем проживання чи місцем перебування.
У Законі України Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові у Статті 14 «Умови та порядок здійснення донації крові та компонентів крові» написано:
«Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, який пройшов відповідне медичне обстеження та в якого немає протипоказань, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я».
Також у Статті 14 зазначено:
«Особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, може звернутися до будь-якого суб’єкта системи крові, що здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові та компонентів крові, незалежно від реєстрації місця проживання».
Жоден офіційний документ не підтверджує, що потрібна прописка тієї області, де ви можете чи хочете здати кров. У Києві, Дніпрі, Івано-Франківську й інших містах донорів приймають із будь-якою реєстрацією.
Чому існують такі обмеження?
Вони існують із боку міських та обласних Центрів крові, Станцій переливання, відділень трансфузіології лише тому, що в Україні немає Національного реєстру донорів крові та/або її компонентів. Тому отримати дані з ВІЛ/СНІД диспансеру чи венеричних диспансерів і т.д. інших областей, як виявилось, набагато складніше, ніж незаконно заборонити здавати кров.
Така проблема – питання всієї державної системи. Поки влада не створить Національний реєстр донорів крові та/або її компонентів, кожен донор матиме перепони на зразок «прописки».
Що робити, якщо не приймають, бо ви не маєте потрібного документа?
Попросіть назвати чи показати документ (Постанова, Наказ, Закон і т.д.), що офіційно вам не дозволяє здати кров. Оскільки такого документу не існує, то вас змушенні будуть прийняти.
Команда ДонорUA щиро сподіватиметься на те, що у вас не виникатимуть подібні ситуації. Бажаємо вам гарних донацій. Разом – до великих цілей!