Перше переливання крові

Перші в світі експерименти з переливанням крові відбулися в середині 1660-х років у Англії.

Про взаємодію хворого із кров'ю ще з давніх-давен писали Пліній і Цельс, а пацієнтам радили тоді випивати її, щоби покращити стан здоров'я. Перші донації науковці проводили між тваринами, тваринами та людьми, чоловіками та дружинами тощо. Чим ще були особливі такі процедури? Можете ознайомитися з детальною інформацією у нашій статті.

alt text

Який вигляд мала перша процедура з переливання крові від тварини до тварини?

Перші в світі експерименти з переливання крові науковці провели в середині 1660-х років в Англії. Процедура була проведена між собаками та мала жахливий вигляд: зв'язавши тварин, переливали кров із артерій і вен на шиї через трубки, зроблені з гусячого пір'я. Експериментатор регулював потік крові, відкручуючи та закручуючи пов'язку навколо кровоносних судин істот. Кров собаки-емітента витікала з його сонної артерії у вену на шиї собаки-реципієнта, а власна кров реципієнта витікала з його сонної артерії в резервуар.

«Переливання завершилося, коли собака-емітент почала плакати, упадати в конвульсії та нарешті померла», – написав лікар Р. Лоуер у найстарішому науковому журналі Philosophical Transactions (1666).

У наші дні, переливання крові стало звичайною та поширеною процедурою, але в часи Р. Лоуера цей процес був абсолютно новим. Дослідник був одним із перших, хто почав виконувати такі експерименти. Медики того часу критикували вченого та вимагали відповіді на запитання: «Коли кров переходить з одного тіла в інше, що вона несе з собою?»

Через кілька років натураліст Р. Бойл у Philosophical Transactions опублікував серію запитань щодо впливу переливання на собаку, яка отримує кров. Учений, як і багато натурфілософів, чиї праці були опубліковані в Philosophical Transactions, був членом Королівського товариства. Дослідника цікавило, чи переливання крові може викликати фізичні, розумові та психологічні зміни в тварини-реціпієнта. Він порушив наступні питання:

  • чи переливання може змінити породу собаки?;
  • чи зміниться темперамент собаки?;
  • чи може «люта» собака стати «боязкою»?;
  • якщо переливати кров від голодної собаки, чи буде реціпієнт теж голодний?;
  • якщо собака тренована, чи можуть ці навички стертися при повторних переливаннях із ненавчених собак?;
  • чи впізнає собака з новою кров'ю свого господаря?"*

Для Р. Бойла, переливання означало трансформацію самої субстанції та було біологічним процесом. Як зазначив Х. Такер у своїй книжці «Кров: Повість про медицину і вбивства в ході наукової революції», питання дослідника скоріше відображали його інтерес до алхімічної трансмутації. Багато часу Р. Бойль був зайнятий дослідженнями в сфері езотеричної науки, що передувала сучасній хімії. Він активно шукав філософську ртуть – реакцію, яка перетворить неблагородні метали в золото. У трансфузійних дослідженнях також бачив можливості для алхімічних перетворень живих істот.

alt text

Чим закінчувалися донації від тварини до людини?

Далі дослідники прагнули спробувати переливання крові на людині. Дебати щодо цієї процедури продовжувалися з 1666 по 1667 рік. Оскільки процедура найчастіше вбивала емітента, переливання від людини до людини було неможливим. Учені вирішили, що вівця повинна стати першим донором крові для людини. Також процес пошуку людини-реціпієнта був дуже кропіткий. Королівське товариство шукало для свого експерименту когось, хто був хворим: тоді вони мали аргумент, що переливання може поліпшити здоров'я пацієнта. Також це мала бути освічена людина, яка би достовірно визначила вплив переливання на свій організм. Науковці зупинилися на А. Когі, який був психічно неврівноваженим, але освіченим, знав латинь і певний час був священослужителем.

Стипендіати Королівського товариства припустили, що, можливо переливання наведе «порядок» у голові реципієнта. Наприкінці 1667 року експеримент був здійснений: А. Когу заплатили 20 шилінгів за операцію. Реципієнт отримав 9 чи 10 унцій крові вівці, що переливали медики від одного тіла до іншого через пір'я, з'єднане срібними трубами. Через кілька днів чоловік повідомив латиною про наслідки переливання, але його звіт не вважали повністю достовірним оскільки бачили, що свій гонорар він витратив на алкоголь. Його вважали абсолютно непридатним в якості свідка впливу переливання. Через кілька місяців, у Франції, під час ще одного експерименту, реципієнт помер після процедури (він був отруєний миш'яком лікарями, які виступали проти переливання крові). Публіка почала висміювати всі спроби лікарів удосконалити процес переливання крові, і цей негативний суспільний резонанс відклав дослідження у даній сфері ще на століття.

У червні 1676 Т. Шадуелл опублікував текст своєї популярної п'єси «Віртуоз», яка висміювала переливання крові від овець до людини. У драматичному творі Н. Гімкрак продовжив оригінальний експеримент Лоуера повністю переливши кров від здорового бульдога до паршивого спаніеля. За сюжетом здоровий бульдог став облізлим спаніелем, і навпаки. Стипендіати Королівського товариства, які побачили п'єсу, заявили, що відчувають себе глибоко ображеними. Р. Гук сказав, що люди в авдиторії витріщалися на нього та вказували пальцем під час виступу, на якому він був присутній. Цей епізод підтверджує невдачу Королівського товариства та неготовність публіки підтримати прорив.

alt text

Проте, експерименти Лоуера та Бойля вважають початком міжнародної хвилі досліджень про переливання крові. Журнал Philosophical Transactions – найстаріший науковий журнал у світі. Академічні журнали зараз стали важливими інструментами для поглиблення знань, а тоді це було нововведенням, запровадженим секретарем Королівського товариства Г. Ольденбургом.

К. Суонсон у своїй книзі «Банкінг тіла: Ринок в крові, молоці і спермі в сучасній Америці», розповів про лікаря Б. Фантуса з Чикаго, який у1937 р. першим назвав сховище донорської крові «банком». У банках крові США лікарі відокремлювали кров темношкірих донорів від інших, бо вважали, що кров несе з собою силу для расової трансмутації. Також деякі вчені дотримувалися целібату щодо геїв у донорстві крові.

Це – історія зародження переливання крові. Незважаючи на такий початок, на сьогодні цей процес є абсолютно безпечним.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія