Що таке тромбоконцентрат?

Найбільше значення для організму людини тромбоцити мають при виникненні кровотечі, оскільки саме вони відповідають за її зупинку.

###Що ж таке тромбоцит і навіщо він потрібен організму людини?

Тромбоцит - це без'ядерна клітина крові, має неправильну округлу форму. Утворюється тромбоцит в червоному кістковому мозку, що є джерелом кровотворення. Тромбоцит - одна із клітин крові, що входить до її складу. Кожна із клітин (еритроцит, лейкоцит і тромбоцит) має свою функцію. У тромбоцита - захисна.

Тромбоцити — для чого вони потрібні організму?

Найбільше значення для організму людини тромбоцити мають при виникненні кровотечі, оскільки саме вони відповідають за її зупинку за допомогою процесів:

 • утворення тромбоцитарної пробки;
 • утворення фібринового згустку прискореними темпами.

У місці поранення судини скупчуються кров’яні пластинки, з їх гранул виходять активні речовини. Зупинка кровотечі відбувається не тільки за участю клітин крові, але і компонентів стінки посудини.

###Низький рівень тромбоцитів Якщо виявлений низький рівень тромбоцитів, лікарі говорять про таку хворобу, як тромбоцитопенія. Це захворювання стає частою причиною рясних місячних, утворення гематом, появи невеликих синців на тілі, раптово виникаючих кровотеч з носа. Якщо тромбоцитів в крові мало, це може спричинити інсульт і навіть летальний випадок. Зменшення рівня тромбоцитів відбувається в нічний час, навесні. Для жінок характерне зниження тромбоцитів при вагітності, менструаціях. Таке ж значення має дефіцит в продуктах харчування вітаміну В12 і фолієвої кислоти.

###Що знижує рівень тромбоцитів? Встановити, чому у людини знизилися тромбоцити, зрозуміти залежність від конкретного фактору буває складно. Виділяють групи причин. Посилення руйнування клітин і передчасне знищення тромбоцитів викликають:

 • аутоімунні захворювання;
 • хвороби крові;
 • лікарські препарати (наприклад, сульфаніламіди, гепарин, засоби для лікування епілепсії);
 • вагітність, ускладнена еклампсією.

Блокування синтезу тромбоцитів настає у випадках:

 • лейкозу;
 • хіміо- і променевої терапії раку;
 • при хронічному алкоголізмі;
 • при вірусних інфекціях (гепатит С, вітрянка, краснуха, СНІД);
 • при вітамінній недостатності В12 і фолієвої кислоти в харчуванні.

При лікуванні вищенаведених захворювань, в тому числі і гіпопластичної анемії чи при уражені кісткового мозку через заміщення його злоякісними клітнами або через проходження курсів хіміотерапій потрібно робити переливання тромоцитів.

###Що таке тромбоконцентрат або концентрат тромбоцитів?

При заготівлі концентрату тромбоцитів можна використовувати як мануальний метод, так і автоматичний. Метод тромбоцитаферезу (автоматичний) застосовують на більшій території України. Пояснюють це тим, що це найбільш оптимальний метод отримання концентрату тромбоцитів, за 70-90 хвилин на сучасних сепараторах від одного донора в закритому контурі можна отримати від 8 до 9 *10 тромбоцитів. Метод відрізняється автоматичним контролем за процесом розділення крові і можливими ускладненнями в процесі операції, високою ефективністю і безпекою операції, відносною нетривалістю.

Процедура тромбоцитаферезу в оптимальному варіанті потребує більшої участі донора чим звичайна здача крові. Вона займає два дні: в один день донор проходить обстеження, на другий - тромбоцитаферез. Після процедури тромбоцитаферезу термін відновлення тромбоцитів у донора 2 тижні.

Як проходить процедура здачі тромбоцитів?

При мануальному методі свої особливості. Цільну кров слід тримати при температурах від +20 ° C до +24 ° C до переробки на концентрат тромбоцитів або інші компоненти крові. Плазму з високим вмістом тромбоцитів відокремлюють центрифугуванням з цільної крові в межах 8 годин після флеботоміі. Концентрат тромбоцитів слід зберігати при температурі від +20 ° C до +24 ° C, постійно перемішуючи. Це важливо для запобігання агрегації тромбоцитів, що призводить до втрати їх життєздатності. Термін зберігання і умови транспортування розрізняються залежно від виду пластикового мішка (гемакон) для зберігання компонентів. Концентрат тромбоцитів, що зберігається при температурі від +20 ° C до +24 ° C, зберігає свої функції і життєздатність краще, ніж заморожений концентрат тромбоцитів. Якість гемакона в даний час дозволяє зберігати тромбоцити до п'яти днів, так як між контейнером і навколишнім середовищем відбувається газообмін, що підтримує рівень pH в компоненті, що є надзвичайно важливим для зберігання тромбоцитів.

Джерела:

 1. Безпечна кров та її продукти. Керівництво по організації, обслуговуванню та використанню холодового ланцюга для крові. Всесвітня організація з питань охорони здоров'я;
 2. Концентрат тромбоцитів для лікувально-профілактичних закладів. Київський обласний центр крові;
 3. Діагноз;
 4. Medix.in.ua - медицина онлайн;
 5. Medical-WIKI;
 6. Guidelines for the Use of Platelet Transfusions A British Society for Haematology Guideline.
Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія