Підтримати ДонорUA

Стань донором резерву!

Зареєструйтесь донором резерву і чекайте повідомлення із запрошенням на кроводачу.

Кліщі надають перевагу певній групі крові

Команда ДонорUA розуміє, що кожному хочеться відпочити та поїхати на природу, але може виникнути страх укусу дрібних членистоногих тварин, а саме кліщів. Чому їх цікавить кров людей? Яка саме привертає найбільше їхню увагу? Відповіді на ці та інші питання на відповідну тему читайте у статті нижче.

alt text

Чому та де кліщів цікавить кров людей?

Кліщі – дрібні членистоногі тварини, що нагадують невеликих павуків, довжина яких становить від 2 до 4 мм. Самі по собі кліщі не є небезпечними, але вони переносять кліщовий енцефаліт. Це – гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, а іноді й до летальних випадків.

Ці істоти потребують кров, щоби з личинки перетворитися в німфу, а з неї – у дорослу особину. Також вона необхідна для відкладення яєць самкою. Ці паразити харчуються кров'ю хребетних, але переважно лісових тварин: гризунів, птахів, білок тощо. Людей кусають тільки, якщо нема кращих джерел їжі. На будь-якій стадії необхідне хоча би одне харчування. Якщо воно було перервано, то кліщі захочуть закінчити процес на такій самій істоті, на якій починали.

Представники дрібних членистоногих люблять вологі ліси, особливо змішані та листяні, але існують практично скрізь – і в парках, і на міських газонах. Найбільше їм комфортно у перехідній зони між різними типами рослинності: край лісу, луки, галявини чи місця біля доріг. Кліщ кусає тільки з метою насичення, а для цього йому потрібно зачепитися, увести знеболююче та занурити хоботок разом із головою під шкіру жертви. Самцям потрібно менше крові, тому вони можуть відпасти через годину. Самки можуть паразитувати до 6 діб. Ці істоти п'ють кров для того, щоби насититися та залишити потомство.

alt text

У чому полягало дослідження?

Результати дослідження чеських учених із Університету Масарика у місті Брно показали, що кліщі надають перевагу певній групі крові. Науковці провели експеримент біля річки Руда (поблизу міста Брно). Зібравши звичайних кліщів, які поширені в Європі (lxodes ricinus), вони створили умови, де паразити могли вільно обрати один із чотирьох груп крові. Висновки можуть бути використані для зменшення ризику укусу цих павукоподібних.

Дослідники провели 100 тестів, які засвідчили:

  • найбільше вони чіпляються на людей, у яких А(II) група крові (36% випадків);
  • найменше випадків, пов'язаних із людьми В(III) групи крові (15% випадків);
  • ті, у кого О(I) чи АВ(ІV), можуть стати жертвами паразитів, але – згідно з дослідженнями – вони не є найбільш бажаними об’єктами нападу кліщів.

Уникати паразитів потрібно всім, але людям з А(II) групою крові треба докласти найбільше зусиль, щоби ефективно захистити себе від кліщів. Ці істоти передають ряд небезпечних захворювань, зокрема кліщового енцефаліту та хвороби Лайма, найважчі форми яких можуть призвести до смерті.

alt text

Що потрібно знати задля захисту від кліщів?

Важливо потурбуватися про безпеку перед тим, які іти на природу. Існує низка порад, які мають на меті вберегти людину. Це стосується одягу, поведінки в лісі, фізіологічних властивостей.

Обирайте одяг світлого кольору, адже на ньому легше помітити кліща. Для кращого захисту радимо обрати гладку тканину, щоби не міг зачепитися за неї. Звертаємо вашу увагу на те, що колір одягу не відлякує кліщів. Це – міф. Штани заправляйте в шкарпетки, щоб унеможливити проникнення всередину. Подбайте про щільне прилягання рукавів до шкіри рук, а такж про головні убори. Якщо робите зупинку в лісі, то краще обирайте місця під соснами, де нема трави та опалого листя. Використовуйте спецзсоби, зокрема аерозолі. Кожні дві години оглядайте себе, дітей, тварин, щоби виявити кліщів. Люди зі швидким метаболізмом, бігуни у лісовій місцевості, хворі люди та вагітні жінки найбільше притягують кліщів. Перевірте речі, які принесли з прогулянки. Удома відразу перевдягніться, ретельно передивіться одяг, виперіть його та випрасуйте.

Пам'ятайте про те, що краще попередити неприємні ситуації, ніж потім намагатися вирішити наслідки.

alt text

Як витягти представника дрібних членистоногих і які симптоми ураження?

Рухами по колу проти годинникової стрілки витягніть за допомогою пінцета зі шкіри. Уважно стежте, щоби не відірвати головку кліща. Якщо поруч нема відповідного обладнання, то в пригоді може стати звичайна нитка. Обв’яжіть хоботок біля поверхні шкіри та легкими ривками витягніть його назовні. Після видалення впевніться, що кліщ цілий, покладіть його в герметичну посудину та доставте на аналіз. Поверхню біля укусу змастіть антисептиком. У народі часто радять обробляти уражене місце маслом, гасом, бензином та іншими рідинами, щоби кліщ виліз сам. Така дія сприятиме лише його глибшому зануренню під шкіру, але, якщо він після цього вилізе, його тільце не зможуть дослідити в лабораторії.

Низка симптомів може супроводжувати подібне ураження. У хворого виникають безпричинний і нетривалий озноб, підвищення температури тіла до 40 градусів. За клінічними ознаками формування енцефаліту цей період більше схожий на зараження грипом. Через деякий час з’являється нудота та блювота, напади сильного головного болю. На цьому етапі всі симптоми вказують на розлад шлунково-кишкового тракту. Через кілька днів у хворого раптом проявляються симптоми артриту чи артрозу. Болі в голові проходять, а на зміну їм виникає ломота тіла. Рухи та дихання важчають, шкіра на обличчі та тілі набуває червоного кольору, стає набряклою, у місці укусу з'являються гнійні нариви. Зволікання може призвести до смерті.

alt text

Бережіть себе та оглядайте своє тіло перед донацією. У разі виявлення кліща одразу звертайтеся до медичних працівників.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія