Дискусія про донорство крові чоловіків, які практикують секс з чоловіками

n/a

Дискусія про донорство крові чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) являє собою різні погляди, законодавчі практики й полеміку у деяких країнах світу про питання обмеження і допуску до донорства крові для чоловіків, які мали в минулому, або підтримують у теперішньому тимчасові одностатеві сексуальні контакти. В цю категорію входять ті чоловіки, які брали участь в одностатевому сексі не залежно від їх гендерної ідентичності й сексуальної орієнтації, хоча на практиці сюди, в першу чергу, відносять чоловіків-гомосексуалістів.

Дискусія пов’язана з тим фактом, що ця категорія чоловіків піддається підвищеному ризику захворювання на ВІЛ/СНІД, а також на деякі види гепатиту (наприклад, гепатит B), віруси яких можуть передаватись через кров. У ряді країн існує повна заборона або інші обмеження на донорство крові, інших тканин і органів для чоловіків, які мали в минулому або теперішньому одностатеві сексуальні контакти. Терміни обмеження у різних країнах варіюються. Ці обмеження стосуються і жінок, які мають сексуальні стосунки з такими чоловіками, але не відносяться до жінок, які мають секс з жінками.

Заборони на донорство крові ЧСЧ критикують зі сторони багатьох наукових спеціалістів, професійних і правоохоронних організацій, а також ЛГБТ-активістів як дискримінуючі та застарілі, з того часу, як існують ретельні методи тестування, які виключають донорство заражених.

Розповсюдження ВІЛ серед ЧСЧ

За даними ЮНЕЙДС, вірогідність ВІЛ-інфікування чоловіків, які практикують одностатевий секс, приблизно у 20 разів перевищує аналогічний показник загального населення.

Сюзанна Штоккер, представниця німецького Інституту імені Пауля Ерліха, стверджує, що ніякі сучасні методи тестування на ВІЛ не дають 100% гарантії виявлення вірусу, проте новітні тести зводять цей ризик до мінімуму. Наприклад, в Германії вірогідність зараження ВІЛ через переливання крові складає 1 до 4,3 мільйона. В той самий час, за період з 2000 по 2008 роки в країні було виявлено п’ять випадків зараження ВІЛ через переливання. Крім того, сучасними методами вірус не може бути виявлено в перші 14 днів після зараження.

Ситуація в США

Причиною заборони в США, згідно з даними [Управління продовольства і медикаментів УПМ, є вищий рівень ризику захворювання на ВІЛ у ЧСЧ, гепатиту B і деяких інших інфекцій, які можуть передаватись шляхом переливання крові. Довічна заборона діє на будь-яке донорство для людини, яка мала хоча б один гомосексуальний контакт після 1977-го року. Чоловіки, які мали секс з чоловіками з 1977-го року, у 60 разів частіше заражені ВІЛ, ніж населення в середньому, у 800 разів частіше, ніж первинні донори крові, і в 8000 разів частіше, ніж повторні донори (за даними Американського Червоного Хреста). При цьому в ряді випадків медичні тести не можуть вчасно виявити ВІЛ у потенційного донора.

23 грудня 2014-го року, Управління продовольства і медикаментів (УПМ) скасувала довічну заборону донорства крові для ЧСЧ, замінивши її 12-місячним обмеженням. Таким чином, згідно з новими правилами, до донорства крові допускаються ЧСЧ, які протягом останніх 12-ти місяців утримувались від одностатевого сексу. Такі ж обмеження діють, наприклад, для клієнтів повій, наркоманів і для тих, хто їздив у країни з малярією, не дивлячись на те, що симптоми цієї хвороби проявляються вже протягом 40 днів після інфікування.

Ситуація в Канаді

В Канаді заборону на донорство крові для ЧСЧ було введено в 1980-ті роки на хвилі паніки перед новим смертельним захворюванням ВІЛ. З 22-го липня 2013-го року рішенням міністерства охорони здоров’я Канади цю заборону було знято. Проте доступ до донорства отримують лише ті чоловіки, які, протягом останніх 60 місяців (5 років) утримувались від одностатевих сексуальних контактів.

Ситуація в Великобританії

Повна заборона донорства крові для ЧСЧ було введено в Великобританії на початку 1980-их років у відповідь на розповсюдження СНІДу і відсутність ефективних методів його виявлення. З появою нових технологій тестування крові така заборона викликала багато питань, тому його заборони домагались правоохоронці. В результаті урядовий комітет, який займається питаннями безпеки донорської крові та органів, рекомендував змінити порядок донорства крові, оскільки останні розробки дозволяють виявити ВІЛ набагато швидше і точніше. Крім того з 2002-го року не було виявлено жодного випадку зараження ВІЛ через переливання крові.

У вересні 2011-го року після численних дискусій заборону було знято. Проте і досі до донорства крові не допускають чоловіків, які мали будь-які одностатеві контакти протягом останніх 12-ти місяців.

Нові правила набрати чинності на території Англії, Шотландії й Уельса 7 лютого 2011-го року.

Ситуація в Німеччині

Згідно з останньою редакцією директиви про донорство (2010 рік), ЧСЧ відносяться до групи осіб з ризикованою сексуальною поведінкою і виключаються зі списку потенційних донорів. Медична асоціація вказує на неможливість проведення детального вивчення кожного бажаючого здати кров, і вважає недоречним задавати занадто інтимні питання в анкетах для донорів, які можуть відлякати людей від донорства крові.

Ситуація в Австрії

ЧСЧ також не допускаються до донорства крові в Австрії. До 2003-го року в деяких пунктах прийому крові донорство також було заборонено лесбійкам. Представник партії Зелених Марко Шройдер вбачає у такому положенні не сумісну з сучасним станом “ чистої води дискримінацію” і упередження, засновані на думці про проміскуїтивність геїв. Згідно з офіційною статистикою, з 1998-го року в країні гетеросексуальний шлях зараження превалює над гомосексуальним, а у 2009-му році було зареєстровано лише 6 нових інфекцій серед ЧСЧ і 14 - серед гетеросексуалів.

Ситуація на росії

В березні 2007-го року російські ЛГБТ-активісти направили листа в Міністерство охорони здоров’я і соціального розвитку, в якому вони вимагали виключити з переліку абсолютних протипоказань до донорства крові гомосексуальних чоловіків, назвавши таку заборону дискримінуючою і згубною, і переглянути наказ Міністерства охорони здоров’я від 14 вересня 2001-го року. 16 квітня 2008-го року міністр охорони здоров’я і соціального розвитку Тетяна Голікова видала наказ “Про внесення змін в наказ Міністерства охорони здоров’я Російської Федерації від 14-го вересня 2001-го року № 364 “Про затвердження порядку медичного обстеження донорів крові і її компонентів”, який скасував заборону на здачу крові чоловіками, які практикують секс з чоловіками.

В кінці серпня 2013-го року стало відомо про те, що в Державній думі готують правки у федеральний закон “Про донорство”, згідно з яким гомосексуальні чоловіки знову стають групою ризику і не допускаються до донорства крові.

Джерело: Вікіпедія

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія