Загадки стародавньої медицини

n/a

Кровопускання

3000 років тому лікарі вірили – якщо випустити з людини чотири пінти крові (приблизно 2 - 2,3 літри), можна вилікувати будь-яку хворобу. Іноді такий метод справді допомагав.

alt text

Кровопускання ввів у практику Галлен у 129 р. до н.е.. Згідно з його теорією, втрачаючи кров, людина приводить у рівновагу сили організму. Для кровопускання використовували різні інструменти – починаючи від ножів та скальпелів та закінчуючи п’явками. Власне п’явки були найпоширенішим методом. Але з часом про нього зовсім забули.

alt text

У 21 столітті вчені знову оцінили метод використання п’явок. В Лабораторії стародавніх відкриттів спеціаліст з п’явок Карл Пітерс вирішив провести експеримент. Він посадив п’явку людині на ногу, та спостерігав, за скільки часу вона «наїсться» та відпаде. П’явці вистачило 20 хвилин, щоб висмоктати дві унції крові (приблизно 50 мл). Проте, коли істота відпала, кров продовжували текти ще 10 годин. За цей час організм встигає вилікуватись.

Чому ж кров не зупинялась так довго? Все через отруту, яка міститься в слині п’явки. Вона діє як антикоагулянт та не дає крові згортатись, а рані – затягуватись.

Зміїна отрута

Проте п’явки – не єдиний метод, який використовували у Стародавні часи. Популярними «ліками» була отрута змії. В Греції було знайдено руїни храму Епідор. Колись там існував культ змій, який заснував у 300 р. до н.е. напівбог на ім’я Асклепій. Існувала навіть така легенда, що колись у Грецію змія принесла траву життя. Мабуть, з тих часів знаком медицини стала саме ця істота.

alt text

Стародавні греки вважали, що «зміїне зілля» могло оживляти мертвих. Учені з Ліверпульського коледжу тропічної медицини в Англії провели експеримент щоб зрозуміти, як саме діяло «зілля». Для цього вони зібрали отруту з рогатої гадюки – найнебезпечнішої змії у світі. Половина дози її отрути може вбити дорослу людину. В отруті змії містяться нейротоксини – їх використовують для створення ліків проти хвороби Альцгеймера та при провалах пам’яті, та гемотоксини – вони допомагають боротись із хворобами серця та підвищеним тиском.

Проте, яким чином стародавні греки приймали отруту? Вони її пили. Це цілком безпечно, якщо у людини немає проблем з травною системою, інакше отрута може потрапити в кров та стати причиною смерті. Стародавні документи кажуть, що пацієнти пили кров з голови Горгони, вкритої зміями, і швидко одужували.

Джерело

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія