Підтримати ДонорUA

Стань донором резерву!

Зареєструйтесь донором резерву і чекайте повідомлення із запрошенням на кроводачу.

Коронавірус (COVID-19) в Україні

Кабміном запропоновано введення обмежень на проведення масових заходів (від 200 осіб). Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів. В навчальних закладах введено карантин строком на три тижні.

Інтерактивні карти та моніторинг ситуації

Інтерактивна карта реєстрацій випадків коронавірусної хвороби COVID-19 у світі (джерело: Systems Science and Engineering at John Hopkins University). Цей ресурс є найбільш оперативним, але не є офіційним.

COVID-19 Tracker на базі пошукового сервісу Microsoft Bing показує підтверджені випадки на мапі та новини.

Питання та відповіді про COVID-19

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19. 20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими й лише близько 3% потребують реанімаційних заходів. Україна готова надавати таку допомогу у відділеннях інтенсивної терапії.

Інкубаційний період — це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів. Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує. Пацієнтам надається симптоматичне лікування.

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Неможливо заразитися COVID-19 через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень із КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі.

Порівняння симптомів грипу, COVID-19 та застуди

Джерело: ВООЗ, Центр з контролю та профілактики захворювань в США

Симптоми Коронавірус Грип Застуда
Сухий кашель +++ +++ +
Температура +++ +++ -
Нежить - ++ +++
Біль у горлі ++ ++ +++
Задишка ++ -- --
Головний біль ++ +++ -
Біль у м'язах ++ +++ +++
Чхання -- -- +++
Кволість ++ +++ ++
Пронос - ++ --

+++ Часто
++ Іноді
+ Мало
- Рідко
-- Немає

Статистичні дані

Деяка статистика від Уляни Супрун:

 • Станом на 6 березня загальна летальність коронавірусу глобально складає 3,44%. Цю цифру пораховано на основі 98192 підтверджених випадків та 3380 смертей від хвороби.
 • Коефіцієнт летальності у Китаї становить 3,77%. На основі 80711 підтверджених випадків та 3045 смертей.
 • Для решти світу летальність від коронавірусу складає 1,9%, що пораховано на основі 17481 та 335 смертей.
 • Крім цього, летальність Covid-19 різна в різних вікових когортах: вона долає показник в 1% і стрімко зростає серед людей старших за 50 років, і є найвищою серед людей, старших за 80 років, і становить понад 14%.

Багато це чи мало? Ось порівняльні цифри з дифтерією:

 • Летальність дифтерії становить 5-10%. За останні 50 років цей показник майже не змінився. Тобто з тисячі хворих помирає від 50 до 100 людей.
 • Серед людей віком молодше 5 років і старше 40, летальність дифтерії сягає до 20%. До часу, поки не існувало лікування дифтерії, ця хвороба була смертельною у майже половині випадків.

Динаміка розповсюдження вірусу (лише Гонконг і Сингапур змогли стримати вірус):

alt text

Профілактичні заходи

Отже, що може зробити кожен з нас (джерело):

 1. Ретельно мити руки з милом 20-30 секунд. Мило краще за антисептик. Мило руйнує ліпідну мембрану вірусу, вбиваючи його і фізично змиває віруси з рук. Якщо немає мила - використовуйте антисептик.
 2. Обмежити соціальні контакти. Якщо можете - працюйте з дому, уникайте публічного транспорту, відвідування публічних заходів. Організаторам варто задуматися про скасування публічних заходів.
 3. Не потискайте руки коли вітаєтеся.
 4. Намагайтеся не торкатися обличчя і носа.
 5. Якщо захворіли - лишайтеся вдома.
 6. Якщо почнеться спалах епідемії в Україні, рекомендуємо носити маски у публічних місцях. Але не звичайні медичні маски, а маски класу N95 чи N99 (це класи антивірусних медичних масок) із рівнем захисту FFP3 (найвищий). Хворим обов'язково потрібно в публічних місцях носити хоч якусь маску. Маска ефективна лише протягом 2-8 годин.
 7. Не панікуйте!

Як захистити себе від вірусних інфекцій

Поради від МОЗ:

 1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям. Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
 2. Вчасно звертайтеся до лікаря. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
 3. Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд. Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%.
 4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
 5. Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.
 6. Уникайте дотиків до свого обличчя. Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.

Коротка інфографіка:

alt text

Повна інфографіка знаходиться тут.

Ресурси та джерела інформації

Щоб бути в курсі перевіреної й надійної інформації про COVID-19 та його поширення, користуйтесь наступними джерелами:

 1. Сторінка з питаннями та відповідями на офіційному сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я.
 2. Український урядовий інформаційний портал на тему ситуації з поширенням хвороби COVID-19.
 3. Інформація на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України.
 4. Офіційний сайт Київської міської державної адміністрації.

Бонус

Виступ Білла Гейтса на конференції TED з темою "Ми не готові до наступної епідемії":

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія