Всесвітній день боротьби з раком: 5 важливих фактів про онкологію та донорство крові

Всесвітній день боротьби з раком: 5 важливих фактів про онкологію та донорство крові

1 лютого 2024 року, 17:19

Згідно з даними Національного канцер-реєстру України, у 2022 році в нашій країні було виявлено понад 90 000 випадків раку. У 2021 році кількість відповідних діагнозів досягла 120 тисяч. Ми не можемо говорити про позитивну динаміку, оскільки більше 8 млн українців від початку повномасштабного вторгнення росії виїхали за кордон, і ще понад 9 тисяч цивільних окупанти вбили. Невідомо, скільки людей, що загинули від рук росіян або змушені були покинути дім, мали чи мають онкологічні захворювання. Та ми можемо допомогти тим пацієнтам, які залишилися в Україні та мають шанси на одужання.

У Всесвітній день боротьби з раком ДонорUA нагадує про найважливіше, що слід знати регулярним та потенційним донорам крові.

Регулярне донорство допомагає виявити рак вчасно

Бонус для самих донорів: регулярні донації крові допомагають виявити онкологічні захворювання на ранніх стадіях, що підвищує шанси на успішне лікування. Часто одним із перших симптомів раку є зниження показників гемоглобіну і тромбоцитів. І хоча низькі показники далеко не завжди означають рак, вони є приводом пройти обстеження. Оскільки у донорів щоразу беруть загальний аналіз крові, регулярні донації можуть допомогти виявити хворобу на ранній стадії та вчасно почати лікування.

Лікування раку майже ніколи не обходиться без переливання крові

Поширеним ускладненням будь-якого онкологічного захворювання є анемія — знижена кількість гемоглобіну або самих еритроцитів. Через це зменшується здатність крові переносити кисень, а отже, порушується робота всього організму. Додатково спровокувати анемію може лікування раку — зокрема променева або хіміотерапія. Деякі види раку також можуть супроводжуватися кровотечами — зокрема рак органів ШКТ, матки, передміхурової залози.

До прикладу, курс хіміотерапії передбачає від 10 до 50 процедур переливання компонентів крові, у першу чергу еритроцитарної маси та тромбоконцентрату. За весь період лікування, якщо хвороба затяжна, трансфузій може знадобитися й більше. Особливо це стосується онкогематологічних захворювань.

Це одна з причин, чому кров слід здавати регулярно, а не лише тоді, коли в мережі з’являються заклики зробити це для онкохворої людини. І цьому пацієнтові, і тисячам інших допомога потрібна постійно, і лише донори можуть її надати, адже повноцінних замінників крові не існує.

Кров від регулярних донорів безпечніша, ніж від «стихійних»

За даними Панамериканської організації охорони здоровʼя, кров, отримана від регулярних донорів, безпечніша за кров тих, хто здає кров за закликом та/або отримують за це грошову винагороду. Згідно з дослідженнями, «стихійні» донори менше знають про протипоказання до донорства, а ті, хто здає кров за гроші, взагалі схильні замовчувати свої хвороби та інші фактори, які можуть нашкодити пацієнту.

Хоча донорська кров перевіряється на ВІЛ, сифіліс і гепатити В та С, існує так зване серонегативне вікно — період, упродовж якого в інфікованої людини неможливо виявити хворобу, оскільки організм іще не виробив антитіла.

Організм онкохворої людини ослаблений самим раком, й інфікування може призвести до тяжких наслідків. Відповідальність за безпеку реципієнтів не в останню чергу лежить на донорах, і ті, хто ділиться кров’ю регулярно, ставляться до цієї задачі більш свідомо.

Як бути безпечним донором

Якщо ви регулярний донор, або плануєте долучитися до донорського руху, здавайте кров не раніше ніж через 6 місяців після контакту з потенційним джерелом інфекції. Мова про татуювання та пірсинг, незахищений секс, косметологічні ін’єкції, перманентний макіяж, оперативні втручання. Після відносно легких інфекційних захворювань, таких як ГРВІ, здавати кров можна вже через 2 тижні після повного одужання. Більше інформації — у нашій Кровопедії: як стати донором, які існують тимчасові й абсолютні протипоказання до донорства, як правильно готуватися до донації та інше.

Допомагати реципієнтам з онкозахворюваннями можна адресно

На платформі ДонорUA є можливість зареєструвати пацієнта, що потребує переливання крові. Донори, що мешкають у відповідному місті та мають потрібну групу крові, побачать реципієнта в особистому кабінеті та зможуть здати кров спеціально для цієї людини. Коли пацієнти або їхні близькі звертаються до координаційного центру ДонорUA, ми розсилаємо сповіщення донорам, які можуть допомогти саме цьому реципієнтові. Реєструйтеся на ДонорUA — так ви зможете знати, чиє саме життя рятує ваша кров.

Дбайте про себе та підтримуйте донорський рух — не в усіх є можливість бути донором, тож цінуймо свою силу. Ваша кров переможе!

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Хочеш бути в курсі всіх подій?

В каналі ми публікуємо цікаві факти, дописи, анонси, що пов'язані з донорством крові, сучасними трендами в медицині та використанню інформаційних технологій.