Переливання крові слід робити у перші 36 хвилин від моменту отримання поранення — Тетяна Канчура, ДонорUA 

Вчасне переливання крові підвищує шанси не лише вижити, а і максимально зберегти здоров’я людини

26 вересня 2023 року, 11:56

Критичним для порятунку пораненого при масивній крововтраті є своєчасне переливання крові. Найефективнішими такі дії  будуть протягом перших 36 хвилин, оптимальним є час до години. Про це 20 вересня заявила в ефірі каналу «Відкритий» Тетяна Канчура — координаторка проєктів ДонорUA у південно-східному регіоні. України, а також інструкторка з домедичної допомоги тренінгового центру UniSafe та лікарка-анестезіологиня Дніпропетровської обласної лікарні ім. І. І. Мечникова.

«За статистикою, приблизно 60-70% поранених гинуть від важкої кровотечі та її наслідків, і всі ці люди потребують переливання крові та її компонентів. Згідно з міжнародними нормативними документами, найкраще зробити переливання у першу годину, а ще краще — у перші 36 хвилин з моменту отримання поранення», — розповідає Тетяна Канчура.

За її словами, унормована можливість для бойових медиків застосовувати компоненти крові на догоспітальному етапі — це надзвичайно важливо для порятунку життів. Адже евакуація бійців може тривати інколи до 10-12 годин, і за цей час в організмі людини відбуваються незворотні зміни, пов’язані з пораненням. Вчасне переливання крові підвищує шанси не лише вижити, а і максимально зберегти здоров’я людини. Попри це, рішення Уряду щодо трансфузійної допомоги на догоспітальногому етапі викликало чимало критики в мережі.

«Це пов’язано насамперед із незнанням. Переливання крові на догоспітальному етапі — розповсюджена світова практика, яка застосовується і в цивільній медицині, і тим паче у військовій. Звісно, не йдеться про те, що бойовий медик повзе по полю бою з холодильником для крові, як це уявляють собі деякі «експерти». Але тактична медицина має бути гнучкою, і є умови, в яких можливо облаштувати місця, де бойові медики можуть переливати кров. Як будь-яка медична маніпуляція, переливання крові має показання, протипоказання, можливі побічні наслідки. Якщо медик знає алгоритм дій, ризик ускладнень для пораненого буде мінімальною, а користь — максимальною», — пояснює медикиня.

Говорили в ефірі й про діяльність ДонорUA та проєкт фінансування перевезень донорської крові для фронту, яке ГО здійснює спільно з державними інституціями.

Від початку повномасштабної війни ДонорUA організовує перевезення крові до лінії фронту спільно з Міністерством Охорони Здоров’я. Кожна поїздка коштує близько 50 000 грн і потенційно рятує 1500 життів. У вересні ДонорUA розпочали збір 1 млн грн, аби профінансувати наступні 20 поїздок. На сьогодні було здійснено вже понад 70 таких доставок. Долучайтеся до збору: кожні 25 грн — це майже кілометр шляху.

Реєструйтеся на ДонорUA, аби здавати кров системно і зручно, рятуючи життя військових і цивільних. Ваша кров переможе! 

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Хочеш бути в курсі всіх подій?

В каналі ми публікуємо цікаві факти, дописи, анонси, що пов'язані з донорством крові, сучасними трендами в медицині та використанню інформаційних технологій.