Для чого потрібні організму тромбоцити?

Тромбоцити — це найменші з трьох основних типів кров’яних клітин

Для чого потрібні організму тромбоцити?

Тромбоцити — це найменші з трьох основних типів кров’яних клітин. Їх діаметр становить лише 20% від діаметра червоних кров’яних тілець, найбільш численних клітин крові. Нормальний рівень тромбоцитів – 150 000-350 000 мільярдів на літр крові, але через свій розмір вони складають лише невелику частину об’єму крові. Основна функція тромбоцитів полягає в запобіганні кровотеч.

Як проходить вироблення тромбоцитів?

Тромбоцити виробляються в кістковому мозку, як еритроцити та лейкоцити. Вони виходять із дуже великих клітин кісткового мозку — мегакаріоцитів. Коли мегакаріоцити розвиваються в гігантські клітини, тромбоцити проходять процес фрагментації. Це призводить до звільнення понад 1000 тромбоцитів на мегакаріоцит. Тоді домінує гормон тромбопоетин. Він керує розвитком мегакаріоцитів.

Яка структура тромбоцитів?

Тромбоцити не клітини, бо не мають ядра та не здатні до поділу. Це – просто фрагменти мегакаріоцитів, що циркулюють у крові. У них містяться структури, які мають вирішальне значення для зупинки кровотеч. Білки – на поверхні тромбоцитів. Це дозволяє їм прикріплюватися до розривів у стінках кровоносних судин, а також – один до одного. Вони містять гранули, що можуть секретувати інші білки, аби надійно закрити пошкодження в кровоносних судинах. Ще тромбоцити містять білки, ідентичні м’язовим білкам, які дозволяють, за потреби, змінювати форму.

Які функції виконують тромбоцити?

Тромбоцити не тільки найменші з клітин крові, але й найлегші. Вони витіснені з центру кровотоку на стінки кровоносних судин. Пересуваються вздовж поверхні стінок судин, які зсередини покриває шар особливих епітеліальних клітин — ендотелій. Це – дуже тонкий шар, який не дає часткам прикріплятися чи прилипати до нього. Якщо ендотелій можна пошкодити, то тромбоцити одними з перших реагують на травму. Вони прикріплюються до волокон, які перебувають за ендотелієм і запобігають витіканню крові через отвір у стінці судини.

Порушення функції тромбоцитів

Аспірин може викликати найбільш поширене порушення функції тромбоцитів. Він блокує один із механізмів, необхідних для того, щоби тромбоцити могли кріпитися один до одного. Цей ефект робить його ефективним засобом лікування пацієнтів, у яких є проблеми зі згортанням крові (тромбоз). Зокрема, пацієнтам, яких доставляють в лікарні з підозрою на інфаркт, негайно дають аспірин. Він запобігає агрегації тромбоцитів і утворенню згустків крові, що блокують приплив крові до серця та інших органів.

Який це – високий рівень тромбоцитів?

Деякі рідкісні захворювання призводять до надлишку тромбоцитів у крові. Іноді їх рівень сягає одного чи двох мільйонів на мікролітр. Це пов’язано з підвищеним ризиком утворення згустків крові. Проте, у багатьох пацієнтів це порушення не викликає особливих проблем.

Який це – низький рівень тромбоцитів?

Тромбоцитопенія – розлади із низьким рівнем тромбоцитів. Її можуть спричинити повільне вироблення тромбоцитів або їх занадто швидке руйнування. Також це викликає крововтрата, за якої тромбоцити втрачаються разом із іншими клітинами крові.

Імунна тромбоцитопенічна пурпура (ІТП) — це порушення, де занадто швидке руйнування чи заповільне вироблення тромбоцитів. Причина – аутоантитіла. Це – білки, які імунна система в нормі виробляє в рамках захисної реакції на чужорідні речовини або мікроорганізми. Вони виникають, коли клітини, що відповідають за їх вироблення, отримують неточні сигнали. За ІТП імунна система приймає тромбоцити за чужорідні клітини та виробляє аутоантитіла до них. Руйнація тромбоцитів відбувається одразу після їх створення й відбувається уповільнене вироблення нових тромбоцитів у кістковому мозкові.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія