Вживання ліків і донорство крові: де починаються і закінчуються протипоказання?

Порівняння світової та української практики

alt text

Згідно з Порядком медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів, вживання ліків може бути тимчасовим протипоказанням до донорства крові. Термін відсторонення залежить від «характеру препарату, механізму його дії та хвороби, яку він лікує». Під час обстеження і заповнення анкети донора людина має повідомити, які препарати вживає, й лікар-трансфузіолог приймає рішення щодо допущення особи до донації або її відсторонення. Проте в деяких центрах крові до кроводачі не допускають людей, які приймають будь-які медикаменти, не аналізуючи при цьому стан здоров’я людини та вплив препарату на нього.

У рекомендаціях з підготовки до донації також зазвичай радять не вживати ліки за 24-72 години до кроводачі, залежно від типу препарату. Навіть якщо ви разово випили знеболювальне і добре почуваєтеся після цього, перерви слід дотриматися. Однак що робити, коли людина має приймати пігулки регулярно протягом тривалого часу або навіть усього життя?

Здоров’я як відносне поняття

В Україні донорами крові можуть бути повнолітні здорові люди вагою від 50 кг, однак не всі можуть однозначно відповісти, що вважають здоров’ям. Згідно з визначенням ВООЗ від 1948 року, це «стан повноцінного фізичного, психічного та соціального добробуту, а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад». Зрозуміліше не стало, у контексті донорства — й поготів, особливо у зв’язку з медикаментами.

Скажімо, якщо ви приймаєте антибіотики, очевидно, що вам їх призначили у зв’язку з інфекційним чи запальним захворюванням, яке саме по собі є однозначним протипоказанням до донорства. Після закінчення курсу антибіотиків перед донацією має пройти щонайменше 14 днів. Якщо ви маєте захворювання серця, нирок, печінки та вживаєте відповідні ліки — протипоказанням також є саме захворювання, а не лікування.

Вживання вітамінів або БАДів протипоказанням до донорства не є, якщо ви приймаєте їх профілактично. Проте перед кроводачею варто все ж зробити перерву на 48-72 години, оскільки у складі препарату можуть бути потенційні алергени. Якщо ж ви вживаєте такі препарати з лікувальною метою (скажімо, в разі анемії), для здачі крові слід спочатку впевнитися в належному стані свого здоров’я.

Однак є стани і препарати, які не впливають на якість крові, її безпеку для реципієнта та самопочуття донора після кроводачі. Однак в українських центрах крові громадян зазвичай відсторонюють від донації, якщо вони вживають ці медикаменти. Розглянемо найпоширеніші випадки.

Оральні контрацептиви та ГЗТ для трансгендерних людей

Якщо жінка вживає оральні контрацептиви з метою запобігання небажаній вагітності, а не в якості терапії тих чи інших розладів, це не має бути протипоказанням до донорства крові за умови, якщо препарат підібраний правильно і не викликає побічних ефектів. Так, інколи ОК можуть провокувати тромбози та/або варикозне розширення вен — у таких випадках про донорство крові не може йти мови.

Те ж саме стосується ГЗТ (гормонозамісної терапії) для трансгендерних людей. Сама по собі гендерна дисфорія не впливає на якість крові. Згідно з інформацією від «Червоного Хреста», від початку ГЗТ має пройти три місяці, після чого людина може здавати кров. Це пов’язується з тим, що гормонозамісна терапія може впливати на деякі показники крові, зокрема рівень гемоглобіну, але за три місяці вони стабілізуються на значеннях, типових для нової статі. Детальніше про донорство крові для ЛГБТК+ читайте у статті.

При цьому в українських протоколах про ОК та ГЗТ не йдеться взагалі — найчастіше центри крові просто не приймають донорів, дізнавшись, що ті приймають будь-які гормональні препарати. Проте, скажімо, якщо ви наразі мешкаєте за кордоном, і не здаєте кров, вважаючи вживання гормонів протипоказанням, проконсультуйтеся з лікарем-трансфузіологом. Можливо, у країні свого перебування ви можете бути донором.

Препарати для зниження тиску та рівня холестерину

Гіпертонічні стани на сьогодні поширені не лише серед людей похилого віку — їх пов’язують з харчуванням, ритмом життя у мегаполісах, браком сну, стресами. Якщо підвищений тиск не заважає людині нормально функціонувати, у європейських країнах він не вважається протипоказанням для здачі крові, як і вживання препаратів для його зниження.

В Україні до донорства допускають людей з гіпертонією I ступеня, при якій тиск часом підвищується, але легко нормалізується ліками. Для успішної донації в таких випадках мають бути виконані кілька умов:

• людина регулярно відвідує лікаря, і у стані її здоров’я не відзначається погіршень;
• причина підвищеного тиску встановлена і ситуація контролюється;
• тип і дозування ліків не були змінені протягом останніх 4 тижнів перед кроводачею;
• на момент кроводачі тиск у нормі.

Не є перешкодою для донорства і вживання ліків, що знижують рівень холестерину. Проте слід зауважити, що такі препарати найчастіше призначають для профілактики розвитку ішемічної хвороби серця. Якщо ж захворювання вже розвинулося, кров здавати не слід.

Препарати для лікування еректильної дисфункції

Еректильна дисфункція — табуйована тема, й чоловіки рідко зізнаються у вживанні відповідних ліків, і тому не наважуються спитати, чи можна у таких випадках здавати кров. Між тим, препарати для покращення ерекції не перешкоджають здачі крові. Однак еректильна дисфункція часто буває викликана захворюваннями серцево-судинної чи нервової систем, а вже вони є протипоказаннями.

В українському законодавстві щодо донорства крові немає згадки про дану групу препаратів. Тож, як у випадку з більшістю інших ліків, після прийому пігулки перед здачею крові слід почекати 24-72 год.

Висновки

Рішення щодо того, чи можете ви бути донором крові, в будь-якому разі мають ухвалювати медики — ваш терапевт, лікар-трансфузіолог. Мета цієї статті — показати, що вживання ліків не завжди унеможливлює донорство. Якщо ви приймаєте той чи інший препарат із переліку, й були певні, що не можете через це здавати кров, тепер, можливо, ви знатимете, що не все так категорично.

На жаль, у більшості центрів крові працівники спираються на застарілі знання та протоколи, які відстають від світової практики. Однак що більше людей буде цікавитися цією темою і ставити «незручні» питання, то швидше ми зможемо змінити ситуацію. «ДонорUA» прагне зробити донорство крові максимально зручним і доступним, і ваша активність нам у цьому допомагає.

Втім, навіть якщо ви з якихось причин не можете здавати кров, ви можете стати нашим волонтером і теж долучитися до порятунку життів.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія