Гемоглобін (Hb, hemoglobin)

Що таке гемоглобін та які фактори на нього впливають

Гемоглобін – дихальний пігмент крові, що бере участь у транспорті кисню та вуглекислоти, метаболізмі монооксиду азоту, а також виконує буферні функції (підтримання рН). Він міститься в еритроцитах (червоних кров'яних тільцях), складається з залізовмісної порфіринової частини (чотирьох гемів) і білкової частини (глобіну). Цей білок має четвертинну структуру, що утворена з 4 субодиниць. Залізо в гемі набуває двовалентної форми.

alt text

Фізіологічні форми гемоглобіну

Виділяють 3 фізіологічні форми гемоглобіну:

 1. оксигемоглобін (HbО2) – з'єднання гемоглобіну з киснем, яке утворюється переважно в артеріальній крові та надає їй червоного кольору (кисень зв'язується з атомом заліза);
 2. відновлений гемоглобін або дезоксигемоглобін (HbH) – гемоглобін, який віддав кисень тканинам;
 3. карбгемоглобін (HbCO2) – з'єднання гемоглобіну з вуглекислим газом, яке утворюється переважно у венозній крові, що набуває темно-вишневого кольору.

Патологічні форми гемоглобіну

Виділяють наступні патологічні форми гемоглобіну:

 • Карбоксигемоглобін (HbCO), що утворюється за отруєння чадним газом (СО). Тоді гемоглобін втрачає здатність приєднувати кисень. У нормі в крові людей, які не палять, міститься 0,25–2,1% загального гемоглобіну, у крові курців – до 6,6%.
 • Метгемоглобін утворюється за дії нітритів, нітратів і деяких лікарських препаратів (відбувається перехід двовалентного заліза в тривалентне з утворенням метгемоглобіна- HbMet). Також його рівень в організмі може підвищуватися при захворюваннях серцево-судинної системи, злоякісних пухлинах, опіковій хворобі.

Вміст гемоглобіну в крові у чоловіків дещо вищий, ніж у жінок. Також його концентрація фізіологічно знижена в дітей на першому році життя. Зниження вмісту гемоглобіну в крові (анемія) може бути наслідком підвищених втрат гемоглобіну при різного роду кровотечах або підвищеному руйнуванні (гемолізі) еритроцитів. Причиною анемії може бути нестача заліза, необхідного для синтезу гемоглобіну, або вітамінів, що беруть участь в утворенні еритроцитів (переважно В12, фолієва кислота), а також порушення утворення клітин крові при специфічних гематологічних захворюваннях. Анемія може виникати вдруге при різних хронічних соматичних захворюваннях.

Одиниці виміру: g / L

Референсні значення:

alt text

Причини підвищення та зниження гемоглобіну

Підвищення рівня гемоглобіну можливе через:

 • фізіологічні причини (фізичне навантаження, вплив висоти – у жителів високогір'я, льотчиків після висотних польотів, альпіністів);
 • захворювання, що супроводжуються збільшенням абсолютної чи відносної кількості еритроцитів (первинний і вторинний еритроцитоз);
 • істинна поліцитемія (збільшення кількості всіх клітин крові);
 • вроджені вади серця та серцева недостатність;
 • легенева недостатність, емфізема та хронічне обструктивне захворювання легень;
 • пухлини печінки та нирок.

Аби підтримувати рівень гемоглобіну в нормі, слід регулярно вживати продукти, багаті на залізо – про це ми детальніше писали у відповідній статті. Відстежувати свій рівень гемоглобіну можна, ставши донором – перед кожною кроводачею громадяни проходять безкоштовне обстеження.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія