Про донорство крові у Фінляндії

Про донорство крові у Фінляндії

Як функціонує сфера донорства крові в одній з найрозвинутіших країн Європи

alt text

Координація сфери донорства крові

Фінський центр крові — загальнонаціональна організація, що функціонує в рамках Фінського Червоного Хреста та є фінансово незалежною. Саме вона забезпечує фінські лікарні необхідними запасами крові. Дана організація є некомерційною, проте лікарні платять за отримані продукти і послуги, а цими коштами фінансуються оперативні та інвестиційні витрати центру.

Діяльність центру регулюється Законом про донорство крові, а також Директивою Європейського Союзу щодо безпечного переливання цільної крові та її компонентів.

Донорство крові є лише одним з багатьох напрямків діяльності Фінського центру крові. Організація пропонує також цілий ряд лабораторних та спеціальних послуг, зокрема лабораторні дослідження, які стосуються переливання крові, трансплантації стовбурових клітин тощо. Багато функцій Фінського центру крові, такі як тестування, адміністративні функції та контроль якості продуктів, локально виконуються в Хельсінкому центрі крові. Загалом у країні функціонує ще чотири регіональні центри та 12 пунктів для забору крові.

Забір крові, розподіл і транспортування

Одним із завдань центру є організація донорства, а також перевірка зібраної крові, обробка і транспортація до лікарень. Фінський центр крові обов'язково здійснює тест на групу крові та резус фактор серед усіх вагітних жінок в країні. Кожного року організація проводить акції щодо донорства крові в громадських місцях.

Ще одним напрямком діяльності центру крові є закупівля імпортних пакетів для зберігання крові, оскільки у Фінляндії немає таких виробників. Фінський Червоний Хрест координує процес придбання і перевірки якості пакетів у закордонних партнерів.

Статистика донорства

Відповідно до даних Фінського центру статистики, у 2021 році 57% донорів здавали кров лише раз, 24% — двічі за рік, 12% — тричі, 5% — 4 рази, і всього 2% здавали кров 5 або 6 разів. Навіть з огляду на те, що людина загалом не може здавати кров частіше, ніж раз на 2 місяці, Міністерство охорони здоров'я Фінляндії занепокоєне такою статистикою.

Так, у період з 2012 по 2021 роки кількість донорів зменшилася з 246 тисяч до 185 тисяч осіб. Аби виправити ситуацію, Фіннський Червоний хрест запроваджує різноманітні заходи для залучення нових донорів і загалом привернення уваги до цієї теми.

alt text

Цікаво, що жінок-донорок у Фінляндії більше, ніж чоловіків — при тому, що жінкам зазвичай потрібні більші інтервали між донаціями. Особливо помітний гендерний розрив серед фіннів у віці від 21 до 30 років.

alt text

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія