Як покращити циркуляцію крові й навіщо

Як покращити циркуляцію крові й навіщо

Чому погіршується кровообіг і що необхідно робити, аби нормалізувати циркуляцію крові

Донорство — це не тільки про альтруїзм, а й про пітримку власного здоров'я. Лише піклуючись про себе, ми матимемо достатній ресурс, аби допомагати іншим. Погіршення циркуляції крові — проблема, з якою можуть стикнутися не лише люди похилого віку, а будь-хто, й особливо небезпечні наслідки вона може мати для донорів. У статті ми поговоримо про те, чому погіршується кровообіг, як він працює і як можна вирішити проблему.

alt text

Що таке кровообіг і як він влаштований

Кровоообіг — процес постійної циркуляції крові в організмі, що забезпечує його життєдіяльність.

Кров приводиться в рух скороченнями серця та циркулює по судинах. Вона забезпечує тканини організму киснем, поживними речовинами, гормонами та постачає продукти обміну речовин до органів їх виділення. Збагачення крові киснем відбувається в легенях, а насичення поживними речовинами — в органах травлення. У печінці та нирках відбувається нейтралізація та виведення продуктів метаболізму. Кровообіг регулюється гормонами та нервовою системою. Розрізняють мале (крізь легені) та велике (крізь органи й тканини) кола кровообігу.

Перелічені функції кров може виконувати лише тоді, коли перебуває в постійному русі. Проте трапляються ситуації, за яких погіршується циркуляція крові в певних органах, частинах тіла чи всьому організмі. Це може призвести до ряду захворювань, а інколи — й до летальних наслідків.

alt text

Симптоми погіршення циркуляції крові

Багато людей навіть не здогадуються, що в них порушена циркуляція крові. Погіршення кровообігу може проявлятися через низку симптомів, часом неочевидних:

  • Оніміння та поколювання у кінцівках можуть бути викликані різними причинами, але всі вони нерозривно пов'язані з порушенням кровообігу. Найчастіше неприємні відчуття з’являються у ногах, проте з популяризацією ґаджетів поколювання та судоми все частіже відстежуються в руках і долонях. Виникають вони зазвичай у людей, які тривалий час знаходяться в одній позі. Додатковими симптомами можуть бути також відчуття важкості у кінцівках, набряк, ущільнена та гаряча шкіра, біль. Набряки можуть з’явитися внаслідок того, що тіло намагається компенсувати порушення кровотоку шляхом затримання рідини.
  • Холодні кінцівки та зміна кольору шкіри також є проявами подібної ситуації. Якщо кров не може вільно циркулювати, це призводить до коливань температури в шкірі та порушень роботи нервових закінчень, через що може знизитися чутливість. За недостатнього надходження крові ніс, губи, вуха, руки, ноги та інші частини можуть бути набути блідо-жовтого, блакитного, сірого чи зеленкуватого відтінку.
  • Втома також може стати наслідком порушення кровообігу, адже тоді тканини й органи не отримують потрібної кількості поживних речовин і кисню. В результаті виникає відчуття загальної втоми, хворобливої слабкості. Тим органам, де кров погано циркулює, доводиться працювати у посиленому режимі, що призводить до виснаження організму.
  • Темні кола навколо очей і проблеми із зором тісно пов’язані з втомою та недосипанням. Недостатність сну може погіршити циркуляцію крові довкола очей, призвести до накопичення рідини під очима, ускладнити надходження кисню до тканин ока. Появу кіл і погіршення зору можуть також спричинити шкідливі звички, неправильне харчування, робота при поганому освітленні, сухість очей.
  • Виразки виникають унаслідок ускладненого процесу загоєння, адже за порушеної циркуляції крові остання не надходить до пошкоджених ділянок у належній кількості та якості.
  • Варикозне розширення вен ускладнює повернення крові до серця. Це може призвести до важкості чи болі у ногах, свербежу, набряків, короткочасних і раптових болів, слабкості у м’язах.
  • Зміна режиму сечовипускання виникає внаслідок того, що нирки отримують недостатню кількість крові. Здорова людина, яка випиває в день близько 2 л води, ходить у туалет 6-7 разів на добу. Залежно від складу та кількості напоїв, допустимими вважають також 4-10 разів, а за порушеної циркуляції крові людина зазвичай відвідує вбиральню рідше.
  • Проблеми з нігтями та волоссям також часто свідчать про порушену циркуляцію крові.
  • Незадовільне інтимне життя може бути однією з ознак порушеного кровообігу, оскільки в такому разі до статевих органів не приливає достатня кількість крові, аби людина могла відчути задоволення.
  • Порушення пам'яті та концентрації уваги можуть бути наслідком недостатнього надходження крові, а отже й кисню, до мозку.

alt text

Як нормалізувати кровообіг

Для покращення циркуляції крові в тілі актуальні всі ті принципи, що й для підтримання загального здоров'я: збалансоване харчування, достатня кількість води, регулярні й помірні фізичні навантаження, баланс роботи й відпочинку, здоровий сон, мінімум стресів та уважне ставлення до свого самопочуття.

Здорове харчування у контексті кровообігу означає передусім помірне споживання тваринних жирів та цукру, а також якомога повнішу відмову від так званих трансжирів. В раціоні мають бути продукти, котрі позитивно впливають на склад крові та стан судин: жирна морська риба (лосось, оселедець, скумбрія), печінка тріски, авокадо, соняшникове та гарбузове насіння, кисломолочні продукти, свіжа зелень, кислі фрукти і ягоди.

Для здорової циркуляції крові людині також необхідний рух. Спортивна ходьба, плавання, силові тренування, танці, їзда на велосипеді чи роликах, аеробіка — будь-які вправи, що підвищують частоту серцевих скорочень, покращують стан судин і організму загалом. Корисними можуть бути також масаж і контрасний душ.

Пам'ятайте, що сам по собі порушений кровообіг може бути не лише наслідком нездорових звичок, а й симптомом більш серйозних захворювань. Тому, окрім корекції свого режиму, варто звернутися до лікаря, якщо ви помітили якісь негаразди.

alt text

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія