10 фактів про переливання крові

Переливання крові рятує життя і покращує здоров'я, але багато пацієнтів, які потребують переливання, не мають своєчасного доступу до безпечної крові. Потреба в переливанні крові може виникнути в будь-який момент як у міських, так і в сільських районах.

Факт 1: Переливання крові рятує життя і покращує здоров'я

Близько 112,5 млн доз здають донори в усьому світі щорічно. Близько 47% цих доз донорської крові заготовляють у країнах з високим рівнем доходу, де проживає менш як 19% населення світу. Та все ж залишається багато пацієнтів, котрі потребують переливання і не мають своєчасного доступу до безпечної крові та її препаратів. Кожна країна повинна забезпечити достатню кількість запасів крові та її препаратів, перевірених на ВІЛ/СНІД, гепатити та інші інфекції, котрі можуть передаватись через кров.

Факт 2: Переливання крові використовується при різних методах лікування

У країнах з високим рівнем доходу найчастіше кров переливають пацієнтам від 60 років, близько 79% від усіх переливань. Також переливають кров в серцево-судинній хірургії, трансплантології, в хірургії при тяжких травмах та при лікуванні гематологічних злоякісних новоутворень. У країнах з низьким і середнім рівнями доходів переливання крові спостерігається при лікуванні ускладнень, пов'язаних з вагітністю, малярією у дітей, важкою анемією та тяжкими травмами.

Факт 3: Добровільне регулярне безоплатне донорство - єдиний шлях для забезпечення необхідною кількістю донорської крові вчасно

Своєчасне переливання крові напряму залежить від кількості регулярних безоплатних та добровільних донорів крові. Вони є найбільш безпечними, тому що поширеність інфекцій, що передаються через кров серед таких донорів - найнижча. Всесвітня організація з питань охорони здоров'я закликає країни розробляти національні системи крові на основі популяризації добровільного безоплатного донорства крові, щоб досягнути мети - самозабезпечення безпечною кров'ю та її препаратами.

Факт 4: Лише у 57 країнах світу переважає 100% добровільне безоплатне донорство

У 2013 році 74 країни повідомили, що понад 90% донацій відбувається від добровільних безоплатних донорів крові, серед яких 57 країн мають 100% добровільне безоплатне донорство. Та все ж залишається 71 країна, де менш як 50% запасів крові поповнюють добровільні безоплатні донори, а більша частина поповнення запасів залежить від родинного чи платного донорства.

Факт 5: Кількість доз крові у світі на рік становить 112,5 мільйонів

Близько 50% донацій відбувається у країнах з низьким і середнім рівнями доходів, де проживає майже 80% населення світу. В середньому, у країнах з високим рівнем доходу населення у 9 разів більш охоче здає кров, ніж у країнах з низьким рівнем доходу.

Факт 6: Кількість донацій в центрах крові варіюються залежно від доходів населення

Близько 10 000 центрів крові в 168 країнах показують статистику у 83 млн донацій. Середня кількість донацій на центр крові у розвинених країнах становить 15 000, і майже у 5 разів менше донацій у країнах з середнім та низьким рівнями доходів - 3100.

Факт 7: Населення розвинених країн охочіше здає кров, ніж у інших країнах

Середній рівень донацій в країнах із високим рівнем доходів становить 32,1 доза на 1000 людей в рік. Що не порівняти із 7,8 дози на 1000 людей у країнах з середнім рівнем доходів та 4,6 дози на 1000 у країнах з низьким рівнем доходів.

Факт 8: Донорська кров завжди має обстежуватись

Вся донорська кров завжди повинна бути обстежена на ВІЛ/СНІД, гепатит B, гепатит C та сифіліс перед переливанням. Однак, 35 країн не можуть з цим впоратись в повній мірі. Тестування не є надійним у багатьох країнах через неправильне постачання тест-систем, дефіциту персоналу, тестів низької якості або відсутності базового рівня якості в лабораторіях.

Факт 9: Одна доза крові може принести користь декільком пацієнтам

Розподіл крові на різні компоненти дозволяє з однієї дози крові забезпечити потреби декількох пацієнтів і кожному з пацієнтів перелити лише один з необхідних компонентів (еритроцити, тромбоцити й плазма). Близько 97% донорської крові, зібраної в країнах з високим рівнем доходів, 75,5% у країнах із середнім рівнем доходів та 50% у країнах з низьким рівнем доходів, розподіляються на компоненти крові.

Факт 10: Непотрібні переливання крові спричиняють непотрібний ризик пацієнту

Часто переливання крові призначають замість простих та безпечних альтернативних методів лікування, котрі можуть бути так само ефективними. Переливання, котре не вкрай необхідне несе в собі ризик зараження інфекціями, як ВІЛ/СНІД, гепатит та інші, для пацієнта, а також реакцію на переливання.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія