10 фактів про донорство та переливання крові

10 фактів про донорство та переливання крові

Цікава та важлива інформація з різних країн світу

Факт 1: Донорство є корисним для здоров'я

Донації не лише допомагають рятувати життя реципієнтів, але й приносять користь самим донорам. У людей, що регулярно здають кров, знижується ризик утворення злоякісних пухлин та розвитку тромбозу, й загалом збільшується тривалість життя.

Факт 2: Переливання крові використовується при різних методах лікування

У країнах з високим рівнем доходу найчастіше кров переливають пацієнтам від 60 років — це близько 79% від усіх переливань. Також переливають кров у серцево-судинній хірургії, трансплантології, в хірургії при тяжких травмах та при лікуванні гематологічних злоякісних новоутворень. У країнах з низьким і середнім рівнями доходу переливання крові спостерігається при лікуванні ускладнень, пов'язаних з вагітністю, малярією у дітей, важкою анемією та тяжкими травмами.

Факт 3: Добровільне регулярне безоплатне донорство — єдиний шлях для вчасного забезпечення необхідною кількістю донорської крові

Своєчасне переливання крові напряму залежить від кількості регулярних безоплатних та добровільних донорів крові. Всесвітня організація з питань охорони здоров'я закликає країни розробляти національні системи крові на основі популяризації добровільного безоплатного донорства крові, щоб досягнути мети — самозабезпечення безпечною кров'ю та її препаратами.

Факт 4: Лише у 57 країнах світу переважає 100% добровільне безоплатне донорство

У 2013 році 74 країни повідомили, що понад 90% донацій відбувається від добровільних безоплатних донорів крові, серед яких 57 країн мають 100% добровільне безоплатне донорство. Та все ж залишається 71 країна, де менш як 50% запасів крові поповнюють добровільні безоплатні донори, а більша частина поповнення запасів залежить від родинного чи платного донорства.

Факт 5: Кількість доз крові у світі на рік становить 112,5 мільйонів

Близько 112,5 млн доз здають донори в усьому світі щорічно. Із них 47% заготовляють у країнах з високим рівнем доходу, де проживає менш як 19% населення світу. Та все ж залишається багато пацієнтів, котрі потребують переливання і не мають своєчасного доступу до крові та її препаратів.

Факт 6: Кількість донацій в центрах крові варіюються залежно від доходів населення

Близько 10 000 центрів крові в 168 країнах показують статистику у 83 млн донацій на рік. Середня кількість донацій на центр крові у розвинених країнах становить 15 000, і майже у 5 разів менше донацій у країнах з середнім та низьким рівнями доходів — 3100.

Факт 7: Населення розвинених країн охочіше здає кров, ніж у інших країнах

Середній рівень донацій в країнах із високим рівнем доходів становить 32,1 доза на 1000 людей в рік. Що не порівняти із 7,8 дози на 1000 людей у країнах з середнім рівнем доходів та 4,6 дози на 1000 у країнах з низьким рівнем доходів.

Факт 8: Донорська кров завжди має обстежуватись

Вся донорська кров завжди має бути обстежена на ВІЛ/СНІД, гепатит B, гепатит C та сифіліс перед переливанням. Однак, 35 країн не можуть із цим впоратись в повній мірі. Тестування може бути ненадійним через дефіцит персоналу, тести низької якості або погану оснащеність лабораторій.

Факт 9: Одна доза крові може принести користь декільком пацієнтам

Розподіл крові на різні компоненти дозволяє з однієї дози крові забезпечити потреби декількох пацієнтів і кожному перелити лише один з необхідних компонентів (еритроцити, тромбоцити або плазму). Близько 97% донорської крові, зібраної в країнах з високим рівнем доходів, 75,5% з країн із середнім рівнем доходів та 50% з країн із низьким, розподіляються на компоненти крові.

Факт 10: Непотрібні переливання крові спричиняють непотрібний ризик для пацієнта

Переливання крові інколи призначають замість простих та безпечних альтернативних методів лікування, котрі можуть бути так само ефективними. Проте введення донорської крові створює певне навантаження на організм реципієнта і може нести в собі ризик зараження чи імунної реакції, тому краще вдаватися до цієї процедури лише за необхідності.

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія