Історія донорства крові

Історія донорства крові та компонентів крові від 15 століття до сьогодення.

На сьогодні донорство крові – це абсолютно безпечна та життєво необхідна процедура. Мільйони громадян здають кров без зайвих закликів і прохань. Наразі у світовій практиці активізується процедура безадресного донорства, коли людина просто здає кров на потреби пацієнтів, але який шлях пройшло донорство? Усю інформацію ми зібрали в цій статті.

alt text

Із чого почалася історія про донорський рух?

Переливання крові робили ще з давніх часів. У працях Плінія та Цельса можна зустріти згадки про те, що хворим із епілепсією, порушенням психіки приписували випивати кров. Достеменно невідомо про результати такого лікування, але про її цілющі властивості існує безліч інформації. Перші важливі відкриття у сфері донорства були зроблені ще у 1628 р., адже тоді В. Харві оприлюднив інформацію про закон кровообігу та дав значний поштовх для можливості розробки методу переливанні крові.

1628 р . – У. Харві відкрив принцип кровообігу;

1666 р. – Р. Лоуер здійснив переливання крові між двома собаками;

1667 р. – Жан Батіст Дені перелив кров від овечки до людини.

alt text

Після вдалого експерименту особистого лікаря Людовіка XIV Жана Батіста Дені було здійснено ще кілька успішних переливань. Кілька процедур закінчилися летально (через несумісніть крові тварини та людини), тому через деякий час подібні експерименти були заборонені у Франції. Далі медики вирішили проводити внутрішньовенні переливання за допомогою звичайного пташиного пір'я замість ін'єкційної голки та пузира риб. Це служило альтернативою шприца.

1818 р. – Дж. Бланделл здійснив перше переливання крові від чоловіка до дружини. Жінка мала всі шанси померти від післяпологової кровотечі, проте завдяки сміливому експерименту була врятована.

1832 р. – Акушер Г. Вольф повторив успішний досвід переливання крові від людини до людини. Породіля також було врятоване.

1900 р. – Уважають знаковим у медицині, адже тоді К. Ландштейнер відкрив третю групи крові, за що через 30 років отримав Нобелівську премію. Через рік його колеги додали до вже існуючого списку четверту групу.

1907 р. – А. Гектоен припустив, що переливання крові будуть безпечнішими, якщо перед процедурою робити тест на сумісність. Тоді науковці визначили, що кров передається спадково.

1912 р. – Затвердили поняття універсального донора (перша група крові) та універсального реципієнта (четверта група).

1914 р. – Науковці винайшли антикоагулянти, які давали можливість заморожувати кров.

Друга світова війна дала поштовх для вчених і хірургів для подальшого поліпшення якості переливання. Тисячі поранених солдатів були врятовані завдяки донорській крові. Такий успішний досвід призвів до створення банків крові у США з метою постійної допомоги для госпіталей і лікарень.

1930 р – Перша система зберігання донорської крові в банку крові було створено в Радянському Союзі.

1937 р. – Перший банк крові відкрили в Америці. Прориви в галузі досліджень крові цього періоду включали відкриття резус-фактору та отримання знань про склад крові – еритроцити та плазму. Зберігання компонентів крові окремо може бути довшим, аніж зберігати цільну кров, що дозволило банкам крові задовольняти потреби населення.

alt text

Упродовж десятиліть винаходили різні фактори для покращення зберігання та переливання. Були винайдені кращі антикоагулянти, що значно збільшили термін придатності крові та компонентів крові, змінено методи її забору й утримання, а також аналіз крові дозволяв уникнути зараження реципієнта смертельними захворюваннями.

Наразі існує чотири види донорства крові: цільна кров, плазма, тромбоцити, еритроцити. Донорська кров потрібна вагітним і їх дітям, онкохворим, пацієнтам під час операцій, жертвам серйозних травм. Детальніше про це читайте за цим посиланням.

Що роблять із кров'ю після донації?

alt text

Після того, як донори здали кров, на гемаконі роблять необхідні помітки. Її зберігають і транспортують до місця призначення. У лікарні кров обробляють, тобто в центрифузі ділять на чотири компоненти (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити та плазму). Потім ретельно тестують/перевіряють у лабораторії. Коли результати показують, що кров і компоненти крові є придатними, її відправляють на зберігання в холодильні камери.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія