Донація цільної крові чи еритроцитної маси

Процес здавання цільної крові: етапи й особливості.

Виявивши бажання здавати кров і її компоненти, донори часто вислювлюють інтерес щодо процесу донації. Команда ДонорUA детально описала процеси, що очікують на донора, аби вони не стали для них несподіванкою й допомогли краще підготуватись до здавання крові.

alt text

Скільки триває донація?

Процес здавання цільної крові поділяють на два етапи: 1) медогляд; 2) донація, яка займає до 30-40 хв без урахування черг. На все варто виділити 3 год. Туди входить час, який використаєте, щоби дістатися до та від станції переливання/центру крові та час, який проведете на місці.

alt text

Що перевіряють перед процедурою?

Визначення в донора групи крові та рівня гемоглобіну. Деякі станції перевіряють ще рівень АЛТ і білірубін (показники функції печінки). Саме для цього донору рекомендують дотримуватися дієти. Також можуть перевірити експрес-методом наявність ВІЛ/СНІД інфекції та Kell.

Немає значення скільки разів ви були донором і чи стоїть печатка у вашому паспорті з групою крові. Кожного разу все одно будуть визначати групу крові та гемоглобін, а інші експрес-показники (АЛТ, білірубін, ВІЛ/СНІД та Kell) лише в залежності від рівня фінансування закладу. Швидкі методи дорогі, а кров перевіряють на ці показники в лабораторії перед зберіганням і переливанням.

alt text

Як проходить огляд у лікаря?

У донора вимірюють тиск і пульс. Медичний працівник переглядає заповнену донором анкету та, за необхідності, питає щодо стану здоров'я, стилю життя. Інформація донора є конфіденційною! Також оцінює показники гемоглобіну та кількість донацій упродовж певного проміжку часу. За станом здоров'я можете бути донором – вам запропонують чай із печивом, запросять здати кров.

alt text

Як минає здавання цільної крові чи еритроцитної маси?

Процедура проходить у спеціально обладнаному кабінеті для забору крові – маніпуляційній. Маніпуляційна медсестра візьме дозу крові, 470 мл або 320 мл, у разовий стерильний полімерний контейнер (гемакон), що робить процедуру інфекційно безпечною для донора та в пробірку близько 20 мл крові для аналізу на захворювання, що можуть передати через кров – ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит В і С. Перевіряють печінкові показники. Уся процедура триває до 10 хв. Цільну кров розділяють на компоненти шляхом центрифугування та отримують еритроцитарну масу, що зберігають у спеціальному холодильнику близько 21-35-42 днів у залежності від консерванту. Паралельно з процесом центрифугування, у лабораторії ще раз перевіряють групу крові та резус-фактор, тестують на інфекції, що можна передати через кров, роблять біохімічний і загальний аналізи крові. Якщо аналізи не виявлять протипоказань, кров після обробки видадуть для переливання реципієнту. Далі медсестра накладає на місце пункції пов'язку, яку не слід знімати впродовж 2-х годин.

alt text

Після процедури рекомендують відпочити 15 хв. У цей день не варто робити важкі фізичні вправи. Також радимо ознайомитися із тим, чого також варто дотримуватися після донації.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія