Як і для чого тримати рівень заліза в нормі

Гемоглобін, феритин, їжа та донорство

Більшість людей чули про те, що для здоров'я, а особливо для здоров'я крові, потрібне залізо. З'ясуємо, для чого воно нам, які функції виконує та як підримувати в нормі його рівень.

Гемоглобін

Гемоглобін – складний білок, що входить до складу еритроцитів і переносить кисень вiд легень до тканин, які його потребують. За своєю структурою він є металопротеїном — це означає, його молекула складається зокрема з іонів металу, а саме — заліза. Нормальний рiвень гемоглобіну починається від 120 одиниць для жінок та від 130 для чоловіків (однак для донорів ці показники мають становити не менш як 125 г/л та 135 г/л відповідно).

Чим нижчий рiвень гемоглобiну, тим менше надходить кисню в тканини та органи людини. Через це вони не можуть нормально функцiонувати, що позначається на загальному станi органiзму.

У здорової людини за умови повноцінного харчування зазвичай нормальний рівень гемоглобіну. Причиною дефiциту, як правило, є недоїдання, через яке може розвинутися анемiя — зменшення кiлькостi еритроцитiв та молекул кисню в кровi. Ще однією причиною зниженого рівня гемоглобіну може бути гастрит, через який залiзо в органiзмi людини погано засвоюється.

Феритин

Феритин — білковий комплекс, котрий передусім відповідає за запас заліза в організмі та є його індикатором. Це своєрідне сховище, яке потрібно поповнювати, аби тримати все в нормі. Найбільша кількість феритину знаходиться в печінці, селезінці та кістковому мозку.

В одній молекулі феритину –– до чотирьох тисяч молекул заліза. Його норма в крові має бути не меншою за 15 мкг/л. Окрім транспорту кисню, залізо бере участь в активації ферментів, синтезі ДНК і роботі імунної системи організму.

Щодня організм використовує еритроцити та гемоглобін на різні потреби людини. Якщо цього не вистачає, то він бере потрібне йому залізо з запасів феритину. Зокрема, якщо жінка чекає дитину, то їй потрібно більше заліза: і на себе, і на майбутнього малюка. Звідки брати достатній рівень заліза? Із запасів. Якщо феритину в організмі мами вдосталь — нема про що хвилюватися. Якщо замало – під час вагітності можуть виникнути проблеми. Підвищена потреба в залізі може спостерігатися також у спортсменів та людей, що відновлюються після хвороб. Піклуватися про його рівень варто зокрема жінкам репродуктивного віку, оскільки під час менструації вони втрачають певну кількість крові, а також постійним донорам.

Анемія

При недостатньому споживанні заліза існує ризик виникнення анемії. Для неї характерний низький рівень гемоглобіну, оскільки той мало синтезується, та погане постачання кисню до тканин. Найпоширенішим видом анемії прийнято вважати залізодефіцитну анемію, котра є однією з підстав для відсторонення від донорства.

За визначенням ВООЗ, анемія — це стан, при якому рівень гемоглобіну в людей старше 15 років сягає показників нижчих, ніж:

  • 120 г/л у невагітних жінок;
  • 110 г/л у жінок під час вагітності;
  • 130 у чоловіків.

Найчастіше причинами розвитку анемії є незбалансоване харчування, порушення засвоєння заліза та кровотечі. Серед останніх найбільш поширені рясні менструації у жінок, а також шлунково-кишкові кровотечі, викликані виразковою хворобою або варикозним розширенням вен стравоходу. Першими ознаками дефіциту заліза може бути задишка, млявість, закладеність вух при фізичних навантаженнях, бліда шкіра, зокрема шкіра губ.

Кожна донація крові тимчасово знижує рівень гемоглобіну у крові — таке «розвантаження» навіть здатне принести користь. Проте донорам особливо важливо споживати достатньо заліза — це турбота і про ваше власне здоров’я, і про можливість допомагати іншим. Окрім того, регулярне донорство дозволяє безкоштовно перевіряти свій рівень гемоглобіну — скажімо, якщо він знизився через хворобу, її вийде виявити на ранній стадії.

Якщо під час огляду перед донацією у вас виявили занижений рівень гемоглобіну, зверніться до свого сімейного лікаря, який допоможе встановити причину анемії. Не слід приймати препарати заліза без призначення лікаря або вдаватися до неперевірених засобів народної медицини.

Як підвищити рівень заліза

Найліпше залізо засвоюється з продуктів тваринного походження: червоного м'яса, печінки, морепродуктів. Рекордсмени з його вмісту серед рослинної їжі — горіхи, бобові, гречка, чорнослив, курага, листова капуста, морська капуста, кунжут, шпинат, яблука, гранат. Аби залізо якнайкраще засвоювалося, слід доповнювати його вітаміном С, котрий міститься у капусті, цитрусових, кислих ягодах.

Перш ніж приймати будь-які препарати заліза, якщо ви вважаєте, що це необхідно, проконсультуйтеся з лікарем. Тільки фахівець може врахувати взаємодію з іншими ліками, призначити правильне дозування та за потреби додаткові обстеження. В деяких людей залізо практично не засвоюється у ШКТ — в таких випадках призначаються спеціальні ін'єкції.

Якщо ви маєте хороший рівень заліза, ви можете стати донором крові. Як це зробити, читайте за посиланням.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія