Як і для чого тримати рівень заліза в нормі

Гемоглобін, феритин, їжа та донорство

Більшість людей чули про те, що для здоров'я, а особливо для здоров'я крові, потрібне залізо. З'ясуємо, для чого воно нам, які функції виконує та як підримувати в нормі його рівень.

Гемоглобін

Гемоглобін – складний білок, що входить до складу еритроцитів і переносить кисень вiд легень до тканин, які його потребують. За своєю структурою він є металопротеїном — це означає, його молекула складається зокрема з іонів металу, а саме — заліза. Нормальний рiвень гемоглобіну починається від 120 одиниць для жінок та від 130 для чоловіків.

Чим нижчий рiвень гемоглобiну, тим менше надходить кисню в тканини та органи людини. Через це вони не можуть нормально функцiонувати, що позначається на загальному станi органiзму.

В здорової людини за умови нормального харчування зазвичай нормальний рівень гемоглобіну. Причиною дефiциту зазвичай є недоїдання. Як наслiдок, може розвинутися анемiя — зменшення кiлькостi еритроцитiв та молекул кисню в кровi. Ще однією причиною зниженого рівня гемоглобіну може бути гастрит, через який залiзо в органiзмi людини погано засвоюється.

Феритин

Феритин — білковий комплекс, котрий передусім відповідає за запас заліза в організмі та є його індикатором. Це своєрідне сховище, яке потрібно поповнювати, аби тримати все в нормі. Найбільша кількість феритину знаходиться в печінці, селезінці та кістковому мозку.

В одній молекулі феритину –– до чотирьох тисяч молекул заліза. Його норма в крові має бути не меншою за 15 мкг/л. Окрім транспорту кисню, залізо бере участь в активації ферментів, синтезі ДНК і роботі імунної системи організму.

Щодня організм використовує еритроцити та гемоглобін на різні потреби людини. Якщо цього не вистачає, то він бере потрібне йому залізо з запасів феритину. Зокрема, якщо жінка чекає дитину, то їй потрібно більше заліза: і на себе, і на майбутнього малюка. Звідки брати достатній рівень заліза? Із запасів. Якщо феритину в організмі мами вдосталь — нема про що хвилюватися. Якщо замало – під час вагітності можуть виникнути проблеми. Підвищена потреба в залізі може спостерігатися також у спортсменів та людей, що відновлюються після хвороб. Піклуватися про його рівень варто зокрема жінкам репродуктивного віку, оскільки під час менструації вони втрачають певну кількість крові, а також постійним донорам.

При недостатньому споживанні заліза існує ризик виникнення анемії. Для неї характерний низький рівень гемоглобіну, оскільки той мало синтезується, та погане постачання кисню до тканин. Найпоширенішим видом анемії прийнято вважати залізодефіцитну анемію, котра є однією з підстав для відсторонення від донорства.

Для профілактики залізодефіцитної анемії в регулярних донорів крові здійснюють контроль умісту феритину в сироватці чи плазмі крові після кожної 4-ї послідовної донації. Виявили залізодефіцитний стан — донора тимчасово відсторонюють та, за необхідності, направляють на додаткові обстеження та консультації в заклади охорони здоров’я.

Першими ознаками дефіциту заліза може бути задишка, млявість, закладеність вух при фізичних навантаженнях, бліда шкіра, зокрема шкіра губ.

Як підвищити рівень заліза

Найліпше залізо засвоюється з продуктів тваринного походження: червоного м'яса, печінки, морепродуктів. Рекордсмени з його вмісту серед рослинної їжі — горіхи, бобові, гречка, чорнослив, курага, листова капуста, морська капуста, кунжут, шпинат, яблука, гранат. Аби залізо якнайкраще засвоювалося, слід доповнювати його вітаміном С, котрий міститься у капусті, цитрусових, кислих ягодах.

Перш ніж приймати будь-які препарати заліза, якщо ви вважаєте, що це необхідно, проконсультуйтеся з лікарем. Тільки фахівець може врахувати взаємодію з іншими ліками, призначити правильне дозування та за потреби додаткові обстеження. В деяких людей залізо практично не засвоюється у ШКТ — в таких випадках призначаються спеціальні ін'єкції.

Якщо ви маєте хороший рівень заліза, ви можете стати донором крові. Як це зробити, читайте за посиланням.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія