Як відновитися після донації

Поради для того, аби зберегти гарне самопочуття та якісно відновити сили після здачі крові

Важливо не тільки правильно підготуватися до донації, а й відновити свій організм після. Нижче ми зібрали поради, які допоможуть вам якнайкраще почуватися після здачі крові та мінімізувати ризики негативних наслідків.

alt text

Яких правил слід дотримуватися після процедури?

  • відпочиньте впродовж 15 хв одразу після здачі крові;
  • у разі поганого самопочуття повідомте персонал;
  • з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
  • протягом 2 годин не сідайте за кермо, а також на велосипед, скутер і мотоцикл;
  • 2-3 год не підіймайте нічого важкого рукою, із якою брали кров;
  • не вживайте алкогольних напоїв упродовж мінімум 8 годин;
  • уникайте інтенсивних фізичних навантажень упродовж 12 год після донації;
  • часто та регулярно харчуйтеся протягом двох діб після процедури;
  • вживайте підвищену кількість рідини впродовж двох діб.

Чому харчування важливе для донорів?

Після донації дуже важливо правильно харчуватися, аби відновити не лише кількість, а й якість крові. Їжа, багата на залізо, – одна з важливих умов відновлення після здачі. Це передусім продукти тваринного походження: м'ясо (особливо червоне), печінка, риба та різноманітні морепродукти. Гемове залізо (себто залізо в продуктах тваринного походження) організм засвоює найкраще (до 30%).

Якщо ви не вживаєте такої їжі, запаси заліза допоможуть поповнити шпинат, горох, броколі, квасоля, спаржа, тофу, а також хліб, крупи та макарони. Проте організм зможе засвоїти лише 10% заліза з рослинних джерел. Покращити ситуацію допоможе вітамін С, котрий стимулює засвоєння заліза. Найкращі харчові джерела вітаміну С – свіжа зелень та ягоди, цитрусові фрукти, капуста, свіжі помідори.

Протягом пари годин після їжі не вживайте чай або каву. Танін у цих напоях погіршує засвоєння заліза. Негативно впливають і молочна продукція, клітковина, яйця та шоколад.

Відновивши сили після процедури, дотримуйтесь інтервалів між донаціями. Відмінності інтервалів під час здавання крові, плазми, еритроцитів і тромбоцитів розписані у статті.

Радимо також переглянути інформацію про те, як тримати рівень феритину в нормі, адже за його недостатності може виникнути залізодефіцитна анемія. Залізо після донації відновлюється впродовж 21 дня.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія