Система крові, кров і її функції крові

Інформація про кров, її функції, систему крові.

Кров – дуже важлива частина організму людини. Вона має свій особливий склад, який завжди повинен бути однаковим і може лише незначно відрізнятися. Тільки за таких умов кров виконує всі свої функції, що є життєво важливими для організму. Детальніше про кров, її функції і поняття систему крові у статті.

alt text

Що таке система крові?

Система крові – це функціональна система організму людини, яка складається з виконавчих структур, органів кровотворення (гемопоезу) і кроворуйнування та апарату регуляції системи крові .

Поняття «системи крові» уведено в 1939 році дослідником-клініцистом Г.Ф.Лангом. До виконавчих структур належать формені елементи та плазма – складники периферичної крові. Вона циркулює по судинах і виконує важливі функції для організму. До органів кровотворення належать червоний кістковий мозок, лімфатичні вузли та селезінка. Органами кроворуйнування називають ті, що виконують планове руйнування формених елементів, аби звільнити місце для синтезу нових. До них належать селезінка та печінка.

Нейро-гуморальний апарат, що здійснює контроль системи крові за допомогою нервових імпульсів і синтезованих гормонів. Його робота полягає в стимулюванні чи пригнічуванні синтезу та руйнування клітин крові, а також забезпеченні правильного функціонування всієї системи крові.

alt text

Що таке кров?

Кров – це рідка сполучна тканина, до складу якої входить плазма та формені елементи. Об’єм крові становить у середньому 5-6 л, тобто 6-8% маси тіла. Формені елементи займають у середньому 46% об’єму крові в чоловіків і 41% – у жінок, а решта – плазма. Відношення об’єму клітин крові до плазми називають гематокритним показником, або гематокритом. Його визначають шляхом центрифугування крові й зазначають у відсотках. Норма гематокриту для чоловіків становить 40-52%, а для жінок – 36-48%.

До формених елементів крові належать еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. Еритроцитів у крові жінок має бути близько 4,5, а в чоловіків – 5 трильйонів в 1 л. Кількість лейкоцитів найменша – від 4 до 9 мільярдів в 1 л крові. Тромбоцитів людина має від 150 до 400 мільярдів в 1 л крові. Лейкоцити поділяються на моноцити, лімфоцити, еозинофіли, базофіли та нейтрофіли.

alt text

Функції крові

Існує низка функцій, яку виконує кров, що протікає у кровоносних судинах людини.

  • Дихальна. Еритроцити здійснюють транспорт кисню від легень до клітин і переносять вуглекислий газ у протилежному напрямкові. Це забезпечує клітини енергією для їх життєдіяльності.
  • Поживна. Кров містить білки, жири, вуглеводи та вітаміни. Вона транспортує їх до тканин і клітин, які функціонують завдяки цьому.* Видільна*. Клітини в процесі своєї життєдіяльності утворюють токсичні речовини (сечовина, сечова кислота), що потрапляють у кров, виходять із організму.
  • Терморегуляційна. Терморегуляція полягає у збереженні сталості температури тіла. Кров рівномірно розподіляється та створює умови для тепловіддачі та збереження тепла.
  • Регуляторна. У крові весь час перебуває велика кількість фізіологічно активних речовин – гормонів. Вони здійснюють гуморальну регуляцію, тобто контролюють роботу всіх органів і систем.
  • Гомеостатична. Гомеостаз – це сталість внутрішнього середовища організму (постійна кислотність, водно-сольовий баланс, осмотичний та онкотичний тиск). Осмотичний тиск – це тиск розчину на напівпроникну мембрану для запобігання течії води всередину через мембрану. Він зростає за наявності осмотично активних речовин – глюкози, солей, сечовини. Онкотичний тиск забезпечує наявність білків у рідині. За збільшення концентрації білків він також зазнає збільшення. Кров завдяки своєму складу підтримує гомеостаз і впливає на гармонійний ріст і розвиток організму.
  • Захисна. Лейкоцити крові забезпечують продукування імунних відповідей організму на мікроорганізми, отрути та чужорідні білки. Це відбувається в наслідок фагоцитозу – процесу активного захоплення клітиною сторонніх мікроскопічних об’єктів. Також захист здійснюють тромбоцити завдяки здатності до зсідання для припинення кровотечі.

alt text

Кров має особливий склад, який завжди має бути однаковим і може лише незначно відрізнятися. Це –чутливий індикатор, що відображає стан усього організму. Загальний і біохімічний аналізи крові займають важливі місця серед методів обстеження. Усі функції повинні бути виконані бездоганно, адже вони є життєво важливими для організму.

Авторка статті – Єлізавета Килимчук

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія