Користь донації для донорів

Користь донорства крові для реципієнтів цілком зрозуміла, але не менш важливе те, що донація добре впливає на самих донорів!

Користь донорства крові для реципієнтів цілком зрозуміла, але не менш важливе те, що донація добре впливає на самих донорів!

Зменшує ризик розвитку злоякісних пухлин

Справа в тому, що здатність заліза переходити між окисненою та відновленою формами сприяє утворенню вільних радикалів, що може бути шкідливим за рахунок утворення пухлин 2. Також, коли залізо присутнє в надлишку в клітинах і тканинах, воно порушує окисно-відновний гомеостаз і каталізує поширення активних форм кисню, що призводить до окисного стресу, що асоційований з пошкодженням тканин і, відповідно, виникненням захворювань3. Здавалося б все просто: менше заліза - менший ризик виникнення онкологічних захворювань. Серед науковців навіть є ідеї лікувати пухлини шляхом зниження рівня заліза в крові. Проте поки дані дослідження не дали остаточних результатів, варто сказати що залізо все ще потрібне нашому організму, і його вміст потрібно відновлювати після здачі крові.

Знижує ризик виникнення тромбозу

Існує дослідження, яке показує, що у великій когорті скандинавських донорів крові підвищена концентрація гемоглобіну була пов’язана з підвищеним ризиком судинних патологій, насамперед артеріальних. Іншими словами: висока концентрація гемоглобіну може служити маркером серцево-судинного ризику 4. Тому можна зробити висновок, що донація – хороший спосіб знизити підвищений рівень гемоглобіну і тим самим – знизити ризик виникнення тромбозу.

Донори менше хворіють

Існує дослідження, яке показує, що донори були госпіталізовані на менший період, ніж ті, хто не був донором, а також мали нижчі показники смертності та помирали пізніше за тих, хто не був донором.1 Цілком можливо, що це пов’язано з тим, що донори, переважно, ведуть здоровий спосіб життя, а тому мають міцніший імунітет та менше хронічних захворювань.

Безкоштовний аналіз крові

В рамках донації донори проходять безкоштовний тест на сифіліс, ВІЛ, гепатити та інші показники аналізів крові. Це чудова можливість постійно вести моніторинг стану свого здоров‘я, а також бути певним, що кров безпечна для реципієнтів.

Ефект «warm glow»

Це стан, коли люди відчувають радість і задоволення від того, що «роблять свою справу», щоб допомагати іншим. Це саме те почуття піднесення і сили, яке виникає після донації. Знати, що твоя кров рятує життя – неабиякий стимул ставати донором знову і знову.

Використані джерела для активних посилань

  1. Massimo Gallerani, Stefano Volpato, Marcello Cellini, Roberto Reverberi, Dimitri P Mikhailidis, Roberto Manfredini. Risk of illness, hospitalization and death in a cohort of blood donors in Italy
  2. David H Manz, Nicole L Blanchette, Bibbin T Paul, Frank M Torti, Suzy V Torti. Iron and cancer: recent insights
  3. DimitriosGalaris, AlexandraBarbouti, KostasPantopoulos. Iron homeostasis and oxidative stress: An intimate relationship. 2019
  4. Malin Hultcrantz, Anton Modlitba, Senthil K Vasan, Arvid Sjölander, Klaus Rostgaard, Ola Landgren, Henrik Hjalgrim, Henrik Ullum, Christian Erikstrup, Sigurdur Y Kristinsson, Gustaf Edgren, 2019. Hemoglobin concentration and risk of arterial and venous thrombosis in 1.5 million Swedish and Danish blood donors
Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія