Алкоголь та донорство

Як алкоголь впливає на якість крові

Негативний вплив алкоголю на здоров'я людини — ні для кого не таємниця, і якості крові це теж стосується. Якщо ви плануєте стати донором, пам'ятайте, що вживати будь-які спиртні напої заборонено за 48 годин до процедури донації. Це пов'язано з кількома факторами:

  • Через вплив алкоголю унеможливлюється отримання точних показників аналізу крові та визначення стану організму людини перед донацією.
  • Підвищується показник згортання крові, оскільки етанол розчиняє жирову оболонку еритроцитів, й ті буквально склеюються між собою.
  • У зв'язку з падінням рівня еритроцитів знижується рівень і гемоглобіну. Навіть у цілковито здорової людини він упаде, якщо вона вип'є порцію спиртного напередодні донації. Окрім того, що це знижує якість крові, сам донор може знепритомніти після кроводачі або стикнутися з іншими неприємними наслідками.
  • Вживання алкоголю впливає на рівень глюкози, деяких мінералів, вітамінів, переносників жирів (ліпопротеїнів) і ферментів.
  • Підвищується ризик утворення тромбів, оскільки кров згортається занадто швидко.

Після здачі крові важливо дотримуватися порад для відновлення, зокрема утриматися від вживання алкогольних напоїв протягом щонайменше 12 годин.

Чому?

Алкоголь розширює судини, через що знижується тиск і мозок не отримує достатньої кількості крові. Це може призвести до запаморочення та непритомності, а також принести донору довгострокову шкоду.

Окрім того, етиловий спирт призводить до зневоднення організму, що шкодить донору як перед кроводачею, так і після. Справа в тому, що алкоголь діє на ниркові канальці, й ті перестають вбирати воду та мінерали назад. Так ми втрачаємо більше рідини, ніж випили з напоєм — саме тому неможливо втамувати спрагу пивом чи коктейлем.

Скажімо, людина п'є під час застілля. Що більше алкоголю вона вживає, то сильніше зневоднюється організм, з'являється відчуття спраги. Здається природним, що тамувати її слід рідиною, й ми знову тягнемося до келиха з напоєм. Концентрація спирту у крові росте — гідратація продовжує знижуватися. Так, більшість симптомів, притаманних похміллю є прямим наслідком саме зневоднення.

Команда «ДонорUA» не засуджує нічий спосіб життя, проте ми закликаємо донорів і загалом усіх громадян відповідально ставитися до свого здоров'я. Люди, що зловживають алкоголем, не можуть бути донорами, оскільки донор — це передусім здорова людина, а регулярне вживання спиртного шкодить усім системам організму. У жодному разі не вживайте ніяких алкогольних напоїв мінімум за 48 годин до кроводачі.

Якщо ви хочете бути донором, рекомендуємо пройти опитування, яке ми створили в рамках проєкту «Крапля до Краплі», започаткованого спільно з компанією «Природне Джерело». Тест допоможе зрозуміти, наскільки добре ви розумієте вплив шкідливих звичок на донорство та проаналізувати власний спосіб життя.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія