Марихуана та донорство крові

Чи може людина, що вживає канабіс, бути донором крові?

Команда «ДонорUA» не підтримує нелегальне вживання марихуани та будь-яких інших психоактивних речовин.

У статті ми не будемо обговорювати доцільність легалізації канабісу. Проте слід визнати, що певна кількість громадян вживає канабіс епізодично чи регулярно — ці люди є такими ж повноправними членами суспільства, як і всі інші, та мають знати, чи можуть вони здавати донорську кров.

alt text

Офіційної позиції МОЗ України з цього приводу немає. Проте, наприклад, у США вживання канабісу не вважається протипоказанням до здачі крові.

Центри здачі крові не перевіряють кров на наявність у ній канабіноїдів, тож відповідальність цілковито лежить на самому донорі. Коли людина вживає канабіс, його головний активний компонент — тетрагідроканабінол (ТГК) — транспортується до головного мозку, викликаючи психоактивний ефект. Поступово організм метаболізує ТГК, перетворюючи його на карбонову кислоту. Даний метаболіт не є психоактивним чи небезпечним. Якщо людина, котра вжила марихуану, більше не відчуває психоактивного впливу, це означає, що тетрагідроканабінол у її крові повністю метаболізувався та не потрапить в організм реципієнта.

Тривалість метаболізму ТГК залежить від багатьох факторів — кількості спожитої речовини, способу вживання, індивідуальних особливостей організму тощо. Тож потенційному донору слід спиратися на власне самопочуття. Якщо людина відчуває слабкість, запаморочення, сплутаність свідомості, нудоту, проблеми з концентрацією тощо, з донацією слід почекати. Окрім того, що перелічені симптоми свідчать про наявність тетрагідроканабінолу у крові, самопочуття донора може суттєво погіршитися після здачі крові у такому стані.

Як орієнтир можна використовувати рекомендації, що стосуються алкоголю, а саме — не вживати ніяких спиртних напоїв, і, відповідно, канабіноїдів, упродовж 48 годин перед здачею крові. За цей час метаболіти ТГК повністю виведуться з вашого організму, а самопочуття повернеться у норму.

Зверніть увагу на те, що нелегальне ін’єкційне введення наркотичних речовин навіть один раз у житті є абсолютним протипоказанням до здачі крові. Радимо також ознайомитися з переліком тимчасових протипоказань.

Закликаємо донорів відповідально ставитися до свого здоров’я та процесу донації.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія