Підвищений білірубін?

Не варто ігнорувати всілякі прояви підвищення білірубіну в крові, так як за цим приховані певні ускладнення.

Що таке білірубін?

Білірубін відносять до так званих гемоглобіногенних пігментів. Основна кількість його (близько 85%) утворюється при фізіологічному розпаді старих, зношених еритроцитів. Інша, менша частина, з’являється при руйнуванні інших геммістячих речовин – цитохромів, міоглобіну. Розпад еритроцитів відбувається головним чином у печінці, селезінці, а також у кістковому мозку. За добу в організмі руйнується близько 1% еритроцитів, а з гемоглобіну, що міститься в них, утворюється до 300 мг білірубіну. Цей пігмент виявляється в крові і в нормі, однак його кількість не повинна перевищувати гранично допустимих значень. На сьогоднішній день особливості будови, метаболізму, а також причини порушення обміну білірубіну вивчені і описані досить добре.

Високий показник білірубіну в крові

В організмі людини білірубін міститься в крові та в жовчі. За обмін і перевищення норми білірубіну відповідає безпосередньо печінка. Як правило, високий білірубін проявляється у вигляді захворювань, наприклад жовтяницею, гепатитом або анемією крові. Виходячи з цього, можна сказати, що причин підвищення білірубіну в крові достатньо багато, тому потрібно спочатку визначитися, чому так сталося, і що стало поштовхом для підвищення білірубіну.

Чому утворюється підвищений вміст білірубіну?

Білірубін в крові утворюється за досить складною системою, особливо кажучи про його знешкодження в печінці. Так як в нашій крові міститься певна кількість еритроцитів, відповідно і гемоглобін – переносить кисень з легень у всі тканини. Гемоглобін самостійним чином звільняється і перетворюється в білірубін в крові, далі потрапляє в печінку для подальшого знешкодження. Після загального перетворення білірубін потрапляє в товсту кишку, і виводиться назовні разом з калом. Якщо в організмі міститься нормальний рівень даного пігменту, то кал людини темного кольору, а якщо навпаки спостерігається високий рівень білірубіну або є деякі проблеми з печінкою, то кал буде світлого кольору глини. Таким чином, підвищення білірубіну в крові достатньо просто помітити самостійно, не чекаючи особливих симптомів, що сигалізують про розвиток захворювань на основі загального погіршення стану.

Норма білірубіну

Виходячи з особливостей метаболізму, виділяють прямий і непрямий білірубін. Для оцінки ступеня і характеру порушень у метаболізмі білірубіну необхідно знати нормальні показники у здорових людей:

Непрямий (незв’язаний, некон’югований, вільний білірубін, який є продуктом розпаду гемових речовин) - це токсичний білірубін. Кількість непрямого білірубіну не повинна перевищувати 16,2 мкмоль/л.

Прямий (кон’югований, пов’язаний), що утворюється в печінці при зв’язуванні з глюкуроновою кислотою. Це білірубін, який вже знешкоджений печінкою і готовий для виведення з організму. Прямий білірубін, норма 0 – 4,3 мкмоль/л.

Загальний білірубін коливається в межах 0,5 – 20,5 мкмоль/л. В умовах неблагополуччя можливе підвищення рівня як прямого, так і непрямого білірубіну, іменоване гіпербілірубінемією. Переважання тієї чи іншої фракції залежить від причинного фактора, що призвів до збільшення його вмісту в сироватці крові. Симптоматика підвищеного білірубіну в крові (гіпербілірубінемія) у вигляді, у першу чергу, жовтяниці з’являється при перевищенні ним 34 мкмоль на літр.

!!! Буває, що вміст білірубіну в десятки разів перевищує допустимі значення, що ставить під загрозу життя хворого і вимагає надання негайної допомоги.

Ознаки підвищеного білірубіну

Як відомо, первинна роль в обміні білірубіну належить печінці, а жовтяниця – характерний синдром, що відображає її ураження і виявляється також у випадках, коли кількість білірубіну перевищує функціональну здатність печінки пов’язувати його надлишки, або виникають перешкоди на шляху відтоку жовчі і, відповідно, виведення кон’югованого білірубіну з організму. Іноді буває, що вираженість жовтяниці не відповідає цифрам білірубіну в сироватці. Наприклад, при ожирінні, набряках жовтушність менш помітна, в той час як у худих і м’язистих людей вона виражена більше. Причини високого білірубіну в крові дуже різноманітні і пов’язані з його посиленим утворенням в клітинах ретикулоендотеліальної системи або з порушенням в одному, або відразу декількох ланках обміну в гепато-біліарній системі. З клінічної точки зору важливо відзначити, що ступінь гіпербілірубінемії впливає на характер фарбування різних тканин: Так, найчастіше першими набувають жовтяничного відтінку:

 • склера;
 • слизова оболонка порожнини рота;
 • обличчя, долоні, підошви і, нарешті, вся шкіра.

Потрібно пам’ятати, що жовте фарбування шкіри не завжди є наслідком гіпербілірубінемії. Наприклад, при прийомі їжі, що містить велику кількість каротину (морква, помідори), цукровому діабеті, гіпотиреозі (зниження функції щитовидної залози) шкіра може набувати жовтого відтінку, проте в цих випадках склери будуть звичайного кольору (інтактні).

Непрямий показник білірубіну – як підвищується?

Варто відзначити, що саме непрямий білірубін найчастіше підвищується за наявності гемолітичної анемії крові. Але це відбувається вже після того, як захворювання існує. Тому головне виділити основні симптоми наявності такої анемії:

 • жовтий колір шкіри тіла і навколо очей;
 • періодичний дискомфорт у правому підребер’ї;
 • висока температура тіла;
 • часте потемніння сечі, іноді навіть темно-коричневого кольору, коли найбільш підвищений білірубін;
 • швидка стомлюваність, головні болі і повне погіршення самопочуття.

Саме печінка відповідає за переробку даного пігменту, але при її недостатності непрямий білірубін НЕ знешкоджується і отруює клітини нашого організму. Це ті причини, по яких спостерігається розвиток захворювань типу гепатиту, рак або цироз печінки і багато інших. При наявності гепатиту в крові, непрямий показник білірубіну відповідно теж підвищується, що в свою чергу проявляється своїми симптомами:

 • нудота і часта відрижка гірким – в даному випадку може бути підвищений рівень кислотності;
 • зниження працездатності і слабкість;
 • потемніння сечі до кольору пива або чаю – так само присутній коли підвищений прямий пігмент;
 • часто спостерігається підвищення температури.

Не варто ігнорувати всілякі прояви підвищення білірубіну в крові, так як за цим приховані певні ускладнення. Краще відразу почати лікування, щоб не дійшла справа до хронічних захворювань . Так само варто відзначити, що непрямий білірубін може збільшуватися через спадковості, а саме при недоліку необхідного ферменту в печінці. Дане захворювання називають синдромом Жильбера, коли підвищений непрямий показник білірубіну.

Прямий білірубін підвищений – причини

Причини підвищення жовто-зеленого пігменту в крові різні, але можна відзначити основні. Це захворювання жовчовивідних шляхів, порушення відтоку жовчі, а так же при хворобах підшлункової залози. В такому випадку підвищується саме прямий пігмент. Він призводить до розвитку жовтяниці, а також проявляється у вигляді

 • гострих болів, свербіння шкіри, що супроводжується роздратуванням нервових закінчень;
 • часта нудота, блювота і зниження апетиту;
 • прямий пігмент викликає болі в правому підребер’ї;
 • періодичні здуття живота, діарея або запори;
 • сеча темного кольору.

Чим небезпечне підвищення білірубіну?

Якщо аналіз визначив завищений показник білірубіну, то необхідно термінове лікування, спрямоване безпосередньо на його зниження і на виявлення основних поштовхів для його підвищення. Щоб якомога швидше і ефективніше знизити рівень жовто-зелених пігментів в крові необхідна консультація лікаря і тільки після цього проходити курс лікування.

Лікування високого білірубіну

На сьогоднішній день в медицині є досить багато різних способів для цієї процедури. Лікарі не рекомендують вдаватися до домашніх методів лікування, і все робити під наглядом, особливо якщо потрібно зменшити прямий жовто-зелений пігмент. Варто відзначити, що займатися самолікуванням небезпечно, адже показник білірубіну потрібно періодично контролювати, щоб не нашкодити. Так само дуже корисно дотримуватися певної дієти, яка допоможе знизити показник білірубіну разом з призначеними препаратами. Потрібно виключити жирні і смажені продукти, спиртні напої, різні маринади і пшоняну кашу; менше вживати каву і солі – особливо впливає на прямий пігмент. Чорний хліб замінити на сірий та побільше їсти гречаної, рисової і вівсяної каш, що допоможуть понизити рівень прямого пігменту. Істотно знизиться підвищення при вживанні великої кількості рідини, при цьому навпаки варто менше пити чаю зеленого і чорного.

Застосування всіх необхідних лікарських препаратів і дотримання такої дієти дасть можливість відновити своє здоров’я та отримати хороші аналізи. Ви більше не будете страждати розладами ШКТ, проблемами з печінкою та іншими основними симптомами при жовтяниці, коли підвищений не менш важливий пігмент нашої кровоносної системи.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія