Анкета донорів: для чого вона потрібна і як правильно її заповнити

Розповідаємо, яку інформацію необхідно надавати щоразу перед донацією.

Процедура здавання крові чи її компонентів складається з кількох етапів, один із яких — заповнення анкети. Людина повинна відповісти на певний список питань щодо її стану здоров’я чи окремих ситуацій. У цій статті ви можете ознайомитися з документом та перевірити, чи допустять вас до донації на цьому етапі.

alt text

Анкету донорів необхідно заповнювати щоразу перед кожною донацією, щоби отримати первинну інформацію про стан здоров'я особи, яка виявила бажання здати кров.

У персональному кабінеті на нашому сайті ви можете заповнити анкету в електронному вигляді, а також згенерувати PDF-версію, роздрукувати та взяти з собою. Проте багато центрів крові не приймають анкету донора, що була заповнена не в присутності лікаря — в такому разі опитування доведеться пройти ще раз.

Анкета донорів має наступний вигляд (сірим виділено наші коментарі):

ЗАГАЛЬНИЙ СТАН ЗДОРОВ'Я
1. Як ви себе почуваєте? Добре?
Донором може стати тільки здорова людина. Із незадовільним самопочуттям не допустять до донації з метою не нашкодити здоров’ю.
ТАК
2. Чи є у вас зараз підвищена температура, біль у горлі, застуда, респіраторні захворювання, ангіна?
Якщо вищезазначені симптоми підтверджені, донора не допустять до процедури, адже людині самій потрібна допомога.
НІ
3. Чи вживали ви їжу впродовж останніх 4 годин?
Перед здачею крові людина має обов'язково поснідати. Прийом їжі повинен складатися з чорного солодкого чаю та булочки/печива, каші на рослинній олії. Якщо ви не поснідали, вас не допустять до здачі крові. Голодна людина ослаблена та може мати занизький тиск, і процедура донації в такому випадку може призвести до ускладнень.
ТАК
4. Чи вживали ви впродовж останніх 48 годин алкоголь?
За 48 годин до здачі крові слід утриматися від уживання алкоголю, оскільки споживання спиртних напоїв є тимчасовим протипоказанням до донації. Алкоголь та продукти його розпаду, що можуть зберігатися у крові тривалий час, негативно впливають на її якість.
НІ
5. Чи видаляли вам зуби упродовж останніх 10 днів?
Видалення зубів — тимчасове протипоказання до донації, бо така процедура зазвичай супроводжується використанням знеболювальних засобів та антибіотиків. Окрім того, поки ранка після видалення не загоїлася, в організмі триває запальний процес, а донор, як ми пам'ятаємо, має бути здоровим.
НІ
6. Чи приймали ви впродовж останнього місяця ліки?
Період лікування та прийом ліків — тимчасове протипоказання до донорства, проте існують винятки. Якщо ви на постійній основі вживаєте будь-які препарати, попередньо порадьтеся з лікарем щодо того, чи можете ви здавати кров.
Які?
 
7. Чи проводили вам щеплення?
Період відсторонення (від 10 діб до 1 року) людини від донорства залежить від того, який тип вакцини вам було введено. Детальнішу інформацію щодо донорства та щеплень ви можете знайти в переліку [тимчасових протипоказань до донації][2].
8. Чи перебуваєте ви зараз на обліку в лікаря?
Якщо ви проходите лікування й відповідно спостерігаєтеся в лікаря, з донацією слід почекати до одужання.
НІ
УПРОДОВЖ ОСТАННЬОГО РОКУ
Чи проколювали вам вуха?
Тимчасове протипоказання.
НІ
Чи робили вам акупунктуру?
Лікувальний метод, що полягає в подразненні периферичних нервових розгалужень за допомогою уколів у певні точки тіла. Тимчасове протипоказання.
НІ
Чи робили вам татуювання, пірсинг?
Тимчасове протипоказання.
НІ
УПРОДОВЖ ОСТАННІХ 6 МІСЯЦІВ
Чи отримували ви трансфузії компонентів крові чи препаратів плазми?
Тимчасове протипоказання.
НІ
Чи мали ви хірургічні втручання?
Тимчасове протипоказання.
НІ
Чи контактували ви з хворими на гепатити, ЗПСШ, ВІЛ-інфікованими людьми?
Тимчасове протипоказання.
НІ
УПРОДОВЖ ОСТАННІХ 2 ТИЖНІВ
Чи робили вам ін'єкції ліків?
Тимчасове протипоказання.
НІ
ЧИ СПОСТЕРІГАЮТЬСЯ У ВАС
1. Втрата ваги?
Незапланована втрата ваги може вказувати на проблеми зі здоров'ям — відповідно, таку людину до донорства не допустять.
НІ
2. Нічна пітливість?
Цей симптом також може свідчити про наявність в організмі запалення чи певних захворювань, тому є протипоказанням до донорства.
НІ
3. Запаморочення?
Як і схуднення, запаморочення може свідчити про проблеми зі здоров'ям, тому унеможливлює донацію.
НІ
4. Чи були у вас поїздки за кордон упродовж останніх 3 років? Назвіть країну
Перебування в ендемічних з малярії країнах понад двох місяців — протипоказання до донорства крові впродовж 3 років. Якщо людина жила, перебувала у відрядженні в інших країнах (наприклад, на території Європи), на допуск до донорства цей факт не впливає. Детальнішу інформацію про подорожі та допуск до донації також можна знайти в переліку [тимчасових протипоказань][3].
 
5. Чи здавали кров або компоненти крові? Вкажіть дату останнього здавання крові чи компонентів крові.
Дату останньої донації беруть із вашої історії. Якщо ви здавали кров, але не вказали це у своєму персональному кабінеті, зробіть це на сторінці «[Додати кроводачу][4]». Якщо людина не була донором крові, це не впливає на допуск до донації. Якщо вже була, уточнюють дату останньої процедури. Здавати кров можна раз на 60 днів.
6. Чи усували вас від донорства? Укажіть дату та причину усунення.
Якщо був випадок, коли донора не допустили до процедури, варто вказати причину. Існують різні терміни відведення донора з різних причин.
 
7. Чи перебували ви на диспансерному обліку?
Диспансеризація — метод медичного обслуговування населення, який передбачає активне виявлення захворювань у ранніх стадіях, нагляд за певними групами хворих із метою забезпечення їх життєдіяльності та працездатності, проведення оздоровчих заходів, обов'язкові медичні огляди деяких категорій населення тощо. Якщо людина перебуває на диспансерному обліку, вона не може бути донором крові та її компонентів.
8. Якщо так, то в якому перебували диспансері, у якій поліклініці?  
ДОДАТКОВО ДЛЯ ЖІНОК
1. Чи вагітні зараз та чи була вагітність упродовж останніх 6 тижнів?
Період вагітності та лактації — тимчасове протипоказання. Має пройти мінімум 3 місяці після закінчення лактації.
НІ
2. Термін останньої менструації?
Період менструації та 5 днів після — тимчасове протипоказання до донорства.

Я правильно відповів/ла на всі запитання Анкети та повністю усвідомив/ла значимість цієї інформації для мого здоров'я та здоров'я хворих, яким будуть уведені мої компоненти крові або препарати моєї плазми крові.

Я усвідомлюю те, що за приховування відомостей про наявність у мене ВІЛ-інфекції чи венеричного захворювання (сифіліс, гонорея тощо) підлягаю відповідальності згідно з чинним законодавством. Я не надаю сексуальні послуги за плату, не вступаю в статеві стосунки з малознайомими особами без презерватива, не схильний/а до частої зміни статевих партнерів, хочу бути донором/кою добровільно, мене ніхто не примушував.

Я погоджуюся здати _________ мл плазми (крові).

Підпис донора/ки _____________ Підпис лікаря/ки ________________ Дата ____________

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія